rozwińDla Pielgrzymów
Dla Pielgrzymów

Jeśli zamierzasz wybrać się na pielgrzymkę koniecznie zobacz przydatne informacje, trasę pielgrzymki, galerie zdjęć i inne ciekawe informacje.

Dla Pielgrzymów

Parafia Św. Trójcy - Na skróty:

Grudzień 2009

Ś

Gwiazda Przewodnia

Kościół p.w. Świętej Trójcy to największy i najstarszy kościół w dekanacie kościerskim. Usytuowany jest w środkowej części miasta i zorientowany na południowy zachód. Kościół zbudowano na fundamencie kamiennym z palonej czerwonej cegły, w stylu neobarokowym, na planie tzw. krzyża greckiego z wieżą na skrzyżowaniu jego ramion. Istnienie świątyni potwierdza sprawozdanie z wizyty biskupiej z 1583 r. W neobarokowym kościele farnym pw. Św. Trójcy otaczany jest czcią cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Matka Boża Kościerska jest Królową i Opiekunką rodzin chrześcijańskich. Wyrazem wiary są liczne pielgrzymki do Sanktuarium do Kościerzyny.

Plac Jana Pawła II, 1

Sakrament Chrztu Świętego:
    * jest udzielany podczas Mszy św. o godz. 14.00 w 2 i 4 niedzielę miesiąca

Sakrament Pokuty:
    * podczas każdej Mszy św. ( dodatkowo: w I czwartek miesiąca od 16.00, i w I piątek miesiąca od 14.30 )

Konto bankowe:

* Na funkcjonowanie Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin
pl. Jana Pawła II 1
83 - 400 Kościerzyna

Nr konta: 57 8328 0007 2001 0004 7021 0001, Bank Spółodzielczy w Kościerzynie

Jak się ubrać?

Inaczej idziemy ubrani na niezobowiązujące spotkanie przyjaciół, inaczej do teatru, czy przyjęcie weselne. Strój coś wyraża, coś ważnego ogłasza. Jest dopełnieniem wewnętrznego nastawienia, komunikatem dla postronnego obserwatora, że oto ja szanuję jego uczucia, dowartościowuję jego zaproszenie. Marnym usprawiedliwieniem są tłumaczenia niektórych, że stoją przecież na zewnątrz kościoła, nie wchodzą do środka. Nie o to chodzi…
         Ubraniem właściwym w świątyni jest strój skromny, zakrywający ramiona, nogi, nie wyzywający swoją śmiałością i nagością. Uzasadnienie jest bardzo proste: świątynia jest miejscem przebywania Tego, który został okrutnie okaleczony, którego ciało zostało sprofanowane i odarte z godności – za nasze grzechy... Ciało jest świątynią Ducha Św., jak nas naucza św. Paweł, szacunek do swojego ciała nosi zatem także wymiar głęboko religijny.
         W kościele obowiązują ogólne zasady dobrego wychowania: ubiór powinien być zatem czysty, nie naruszający podstawowych zasad skromności. Panów obowiązują długie spodnie (i to raczej nie od dresu!). Szorty są absolutnie niedopuszczalne, podobnie jak koszulki na ramiączka. Rękaw może być krótki, jednak przyjmuje się, że jego minimalna długość to połowa odległości między łokciem a barkiem. W wypadku kobiet – długość spódnicy przynajmniej do kolan. Głębokie dekolty i odkryte ramiona są naruszeniem normy dobrych obyczajów, podobnie jak wszelkiego rodzaju prześwitujące materiały. Te zasady dotyczą nie tylko obecności na Eucharystii, ale także wejścia do kościoła na krótką adorację lub celem zwiedzenia go.