Moje spotkanie ze św. Janem Pawłem II

Już 27 kwietnia o godz. 10:00 na pl. Świętego Piotra ,odbędzie się Msza św. kanonizacyjna bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.
         W związku z tym, jeżeli posiadasz ciekawe zdjęcie ze spotkania z Janem Pawłem II lub ciekawe wspomnienie dołącz je do naszej galerii.

Materiały w wersji elektronicznej prosimy przesyłać na adres: nouvele@poczta.onet.pl

23 kwietnia 2014

Nowenna do Ducha Świętego w intencji kandydatów do Bierzmowania

Bierzmowanie jest to sakrament, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył.
         Po 2 latach przygotowania dalszego, 22 kwietnia młodzież, która w tym roku ma przyjąć sakrament bierzmowania, rozpoczęła swoje bezpośrednie przygotowanie do tego wielkiego wydarzenia. Przez najbliższe 9 dni kandydaci będą uczestniczyć w Nowennie do Ducha Świętego. Modlitwa ta ma udzielić specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża.
         Młodzież, sakrament bierzmowania przyjmie 30 kwietnia podczas Mszy św. o godz. 17:00 z rak Księdza Biskupa Seniora Piotra Krupy.
         Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kandydatów do bierzmowania.

23 kwietnia 2014

Kanonizacja Jana Pawła II

W nawiązaniu do rekolekcji wszystkie dzieci zapraszamy w sobotę 26 kwietnia o godz. 11.00 na plac Jana Pawła II na papieskie kremówki. Prosimy zabrać ze sobą rekolekcyjne talony.
         W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego – dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II.
         Porządek Mszy św. będzie następujący: 6.30, 8.00, 9.00, 12.30, 14.00, 15.30 w int. Wspólnoty Miłosierdzia Bożego oraz wieczorna Msza św. o godz. 18.00.

20 kwietnia 2014

WIGILIA PASCHALNA

Mimo, iż Wigilia Paschalna sprawowana jest w Wielką Sobotę, to jest częścią Niedzieli Zmartwychwstania. Jest najważniejszą uroczystością w całym roku liturgicznym.
         Wierni naszej parafii zgromadzili się na Wigilii Paschalnej o godz. 22:00.
         Ksiądz Prałat Marian Szczepiński, który przewodniczył wieczornej liturgii u progu wejścia do kościoła poświęcił ogień, od którego później odpala się paschał. Kapłan na paschale żłobił znak krzyża, litery A (ALFA) i Ω (omega) oraz liczby danego roku kalendarzowego.
         Po zapaleniu paschału nastąpiła uroczysta procesja do kościoła. Po wejściu do kościoła wysłuchaliśmy orędzia paschalnego. Podczas śpiewania hymnu ,,Chwała”, znowu zabiły dzwony.
         Liturgia Słowa w czasie tej Mszy jest bardzo rozbudowana. Może być od 4 do 9 czytań włącznie z Ewangelią.
         W czasie Liturgii Chrzcielnej została odśpiewana Litania do wszystkich świętych, po czym kapłan paschałem uświęcił wodę, którą zebrani wierni odnawiając swoje przyrzeczenia chrzcielne zostali  poświęceni.
        Po skończonej liturgii Wigilii paschalnej odbyła się procesja rezurekcyjna zwiastująca radosne Alleluja – Chrystus Zmartwychwstał.

20 kwietnia 2014

WIELKA SOBOTA - Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby.
         Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
         Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

WIELKI PIATEK - Droga Krzyżowa

W Wielki Piątek w kościele pw. Świętej Trójcy odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej pt. "Obrazy Krzyżem malowane".
         Droga Krzyżowa "Obrazy Krzyżem malowane" została przygotowana w konwencji omawiania obrazów umieszczonych w "Galerii życia". Przedstawiane obrazy były odpowiednikami stacji Drogi Krzyżowej. Każdy z obrazów był przedstawiany przez dwie osoby białą i czarną, które ustawione w odpowiedni sposób i ze stosownym rekwizytami omawiały życiowy problem współczesnego człowieka. kluczową postacią był znawca obrazów.
         Pragniemy podziękować aktorom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego pięknego dzieła w sposób szczególny młodzieży z parafialnego oddziału KSM przy naszej parafii oraz zespołowi  „Arka”.

WIELKI PIĄTEK - Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej.
         W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2014 roku, liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks.prałat Marian Szczepiński.
        Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.

Posłuchaj homilii, którą wygłosił ks. prałat Marian Szczepiński

fot. Jarosław Ryngwelski