rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Wakacje w kajaku

Wakacje w kajaku

         Wakacje to czas intensywnego odpoczynku. Grupa młodzieży wraz z ks. Piotrem Pruskim wzięła sobie do serca to zadanie i w dniach 15 – 16 sierpnia intensywnie odpoczywała pracując nad mięśniami rąk.
        W tych dniach młodzież z naszej parafii wzięła udział w spływie kajakowym rzeką Wdą.
         Spływ odbył się w dwóch etapach: Skwierawy - Lipusz i Lipusz -  Wdzydze Kiszewskie. Oczywiście nie obyło się bez przygód: wywrotek i lądowania w zimnej wodzie, pogoni za rzeczami płynącymi w nurt rzeki oraz przeciwne fale na jeziorach Schodno i Radolne.
         Wszyscy po zakończonym spływie z uśmiechami na twarzy usiedli przy ognisku grzejąc się i piekąc kiełbaski po czym powrócili do swoich domów, aby podzielić się wrażeniami z rodzinami i oczywiście odpocząć.

>>Zapraszamy do GALERII<<

17 sierpnia 2014
 
Dziękczynienie za chleb powszedni

Dziękczynienie za chleb powszedni

          W środę na kościerskim rynku pie­karze, mieszkańcy powiatu kościer­skiego oraz turyści świętowali Święto Chleba.
        Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie, której przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Podczas niej kapłan oraz wierni dziękowali Bogu za dar chleba oraz prosili o obfite plony. Następnie wszyscy udali się na kościerski rynek, gdzie odbyła się dalsza część imprezy.

>>Zapraszamy do GALERII<<

14 sierpnia 2014
 
Zaproszenie na spotkanie popielgrzymkowe

Zaproszenie na spotkanie popielgrzymkowe

         Powoli kończą się wakacje i czas urlopów, od naszej pielgrzymki też minęło trochę czasu. Aby wrócić pamięcią do tamtych dni zapraszamy na spotkanie popielgrzymkowe grupy kościerskiej. Spotkajmy się jeszcze raz w naszej pielgrzymkowej wspólnocie.

 

Spotkanie odbędzie się
w Kościerzynie w niedzielę, 7 września 2014 r.
O godz. 14:00
uczestniczyć będziemy we Mszy św. w kościele Świętej Trójcy.
Po Mszy św. zapraszamy na spotkanie przy wspólnej zabawie.

14 sierpnia 2014
 

Pielgrzymka dzień po dniu...

Witaj w Serwisie Pielgrzymkowym XXIII Kościerskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Powstał on po to, abyś mógł mieć szybki dostęp do informacji na temat tegorocznej XXIII Pielgrzymki KOŚCIERZYNA - JASNA GÓRA.
Na stronie będziemy prezentować najnowsze wydarzenia, które miały miejsce podczas pielgrzymki, pielgrzymkową muzykę oraz świadectwa wiary.
Zapraszamy również do Galerii zdjęć, gdzie w miarę możliwości będą dodawane nowe fotografie.

Historia Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Pątnicy mają przed sobą trasę liczącą ponad pięćset kilometrów, którą muszą pokonać w ciągu dwóch tygodni. Grupa kościerska wchodzi w skład pielgrzym¬ki diecezji pelplińskiej. Na pielgrzymkowy ekwipunek składają się: śpiewnik piel¬grzymkowy, mapa pielgrzymki, plakaty i znaczki pielgrzymkowe, kartki z po¬zdrowieniami z pielgrzymki i podziękowania dla dobrodziejów pielgrzymki.
        Początkiem tej pielgrzymki był wybór kardynała Karola Wojtyły na Stoli¬cę Piotrowa i jego apel o pomoc, skierowany do Polaków. 5 sierpnia 1979 r. z Torunia wyszła Pierwsza Pomorska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jej organizatorem i kierownikiem został ks. Stanisław Kardasz, proboszcz para¬fii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu. Stroną duchową zajął się ks. Stani¬sław Grunt, proboszcz parafii w Bydgoszczy Fordonie. Pielgrzymka liczyła ok. 1,5 tys. osób i wyszła, pomimo licznych akcji ze strony władz, mających na celu niedopuszczenie do jej zorganizowania. Pielgrzymka Pomorska łączy¬ła pątników z prawie całego Pomorza. Do Torunia ściągały setki młodych Ka¬szubów z Jastarni, Władysławowa, Pucka, Starzyna, Mechowa, Wejherowa, Sierakowic, Kartuz, Kościerzyny, Luzina, Redy, Rumi czy Gdyni. W 1980 r. w drugiej Pielgrzymce Pomorskiej uczestniczyło ok. 60 osób z Kościerzyny.
        W miarę rozrastania się Pielgrzymki Pomorskiej powstawały nowe piel¬grzymki z diecezji gdańskiej i diecezji chełmińskiej. Z tego pnia wyrosła tak¬że pielgrzymka kościerska, której inicjatorem był świeżo mianowany proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Marian Szczepiński.
Pierwszym przewodnikiem pielgrzymki został w 1991 r. ks. Leszek Grzela, prowadzący wcześniej piel¬grzymkę do Wejherowa. W grupie kościerskiej idą pielgrzymi z Lęborka i Kartuz, którzy zatrzymują się w Kościerzynie na nocleg.
        Po ks. Grzeli, który poprowadził jeszcze pielgrzymkę w 1992 r., jej opie¬kunami byli:
ks. Zbigniew Rutkowski (1993-1994),
ks. Michał Mazurek (1995-1998),
ks. Janusz Lipski (1999-2000),
ks. Bogusław Kwasigroch (2001-2008),
ks. Marcin Wawrzynkowski (2009 –2013)
ks. Piotr Pruski (2014)

29 lipca 2014 r. - Wejście grupy z Lęborka i Kartuz do Kościerzyny

 

30 lipca 2014 r. - Msza św. na rozpoczęcie XXIV Kościerskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

         Po raz XXIV z Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin wyruszyła Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
         30 lipca br. o godz. 6:30 uroczystej Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.
         W homilii Ksiądz Biskup mówił, aby każdy z pielgrzymów "doniósł" Jezusowi w słowach modlitwy wszystkie swoje troski i zmartwienia oraz radości przeżywane w ciągu swojego życia.
         Po Mszy św. przewodnik grupy kościerskiej ks. Piotr Pruski podziękował Księdzu Biskupowi za Ofiarę Mszy św. i modlitwę w intencji pielgrzymów.
         Pielgrzymi wyruszyli na pierwszy etap pielgrzymiego szlaku, który dzisiaj zakończy się noclegiem w Lubni.
         Dzisiaj pielgrzymi doszli na nocleg do Lubni. O godz. 20:30 na placu przy figurce odbył się pogodny wieczór, podczas którego ks. Piotr przedstawił wszystkich funkcyjnych pielgrzymów posługujących na pielgrzymce.

>>Zapraszamy do GALERII<<


31 lipca 2014 r. - Relacja przewodnika grupy kościerskiej dla Radia GŁOS

 

                                                  Posłuchaj

 

        Dzisiaj pielgrzymi dotarli do Chojnic, gdzie na chojnickim rynku o godz 20:30 odbyły się wspólne śpiewy, które miały na celu zintegrowanie pielgrzymów ale również ukazanie wielkiej radości drzemiącej w pielgrzymach. O godz. 21:00 w bazylice chojnickiej pielgrzymi wraz z wiernymi uczestniczyli w adroacji Najświętszego Sakramentu i modlitwie apelowej.

 

 

 

1 sierpnia 2014 r. -Droga do Sępólna Krajeńskiego

         W pierwszy dzien miesiąca sierpnia, pielgrzymi wyruszyli w drogę pokonując kolejny etap pierlgrzymki na Jasną Górę. Celem tego dnia było Sęplno Krajeńskie.

 

Na rozpoczęcie dnia pątnicy uczestniczyli w Mszy św. której przewodniczył Neoprezbiter ks. Mateusz Szulc pochodzący z Sierakowic, pielgrzymujacy niegdyś z grupą kościerską. Po Mszy św. ks. Mateusz udzielił wszystkim pielgrzymom oraz wiernym prymicyjnego błogosławieństwa.

 

 

 

 

Podczas pierwszego etapu grupę kościerską odwiedził z wizytą Ks. Grzegorz Kudelski - Koordynator Diecezjalny Światowych Dni Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Ks. Grzegorz zachęcal do tego, aby ludzie młodzi uczestniczyli w przygotowaniach Światowych Dni Młodzieży a także w nich uczestniczyli.

 

2 sierpnia 2014 r. -Wejście do miejscowości Mrocza

         

>>Zapraszamy do GALERII<<

DODANO NOWE ZDJĘCIA

3 sierpnia 2014 r. - XXIV Piesza Pielgrzymka Kościerzyna - Jasna Góra w Nakle nad Notecią

 

>>Zapraszamy do GALERII<<

DODANO NOWE ZDJĘCIA

4 sierpnia 2014 r. - Grupę kościerską odwiedził jej pierwszy przewodnik ks. Leszek Grzela


Dzisiaj grupę kościerską, odwiedził niesamowity gość - ks. Leszek Grzela, który przecierał szlak pielgrzymki na Jasną Górę. Ks. Leszek dołączył do grupy w Żninie. Podzielił się z pielgrzymami doświadczeniem pierwszej pielgrzymki do Częstochowy jak z niczego powstało "coś". Dla wielu pielgrzymów było to wspaniałe świadectwo tym bardziej, że pielgrzymują także pątnicy, którzy 24 lata temu pielgrzymowali pod przewodnictwem ks. Leszka.

 

5 sierpnia 2014 r. - Relacja z pieszej pielgrzymki grupy kościerskiej

 

 

                                    Posłuchaj

 

 

6 sierpnia 2014 r. - Kto jest Kto?

 

 

 

 

 

                 KLERYCY                                   KWATERMISTRZOWIE                         KIEROWCY

 

 

 

 

 

              SEKRETARIAT                                       BAGAŻOWI                              KRZYŻ TABLICA

 

 

 

 

 

        SŁUŻBA PORZĄDKOWA                         SŁUŻBA MEDYCZNA                            KSIĘŻA

                                                          ANIMACJA MUZYCZNA

7 sierpnia 2014 r. -Wejście do Malanowa

         Tego dnia, pokonaliśmy najdłuższy etap z Konina - Gosławic do Malanowa. Był to dzień pełen emocji, ale także wielkiej życzliwości ludzi. Wszystkim w sposób szczególny zapadły pyszne pączki w Dziadowicach i straż pożarna w Kotwasicach. Po dojściu na nocleg pielgrzymi z radością chwalili Boga w kościele.

>>Zapraszamy do GALERII<<

DODANO NOWE ZDJĘCIA

8 sierpnia 2014 r. - Radosne dzwony w Goszczanowie

 

        Tego dnia odwiedził naszą grupę Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży - ks. Maricn Wawrzynkowski - długoletni przewodnik grupy kościerskiej. Ks. Marcin, kierując przesłanie szczególnie do ludzi młodych dzielil się słowem zachęcając pielgrzymów do otworzenia się na miłość Boga.

 

 

 

        Bijące dzwony zwiastujące nadejście pielgrzymów to element charakteryzujący wiele parafii, które pielgrzymi nawiedzają na swojej drodze. W Goszczanowie dzwony biją tak długo, aż ostatni pielgrzym znajdzie nocleg. Piękny to zwyczaj.

 

 


9 sierpnia 2014 r. - Ewangelizacja na sieradzkim rynku

 

        Kolejny dzień pielgrzymowania zakończył się w Sieradzu.
Podczas tego dnia do grupy zawitał ks. rektor pelplińskiego seminarium - ks. prałat Antoni Bączkowski.

 


         Tradycyjnie pątnicy wyszli na ulice Sieradza (Rynek), aby dzielić się radością i głosić Jezusa wszystkim mieszkańcom. Zabawa na rynku znalazła swój finał w Sieradzkiej Kolegiacie gdzie o 21:00 odbyła się wspólna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

10 sierpnia 2014 r. - Kierownik ks. Andrzej Szopiński w grupie kościerskiej

         Co roku 10 sierpnia grupę kościerską odwiedza ks. kanonik Andrzej Szopiński, który jest kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej. Ks. Andrzej rano przewodniczył Mszy św. w sieradzkiej kolegiacie.
         Dzisiaj również przypada liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca - diakona i męczennika. Swoje święto obchodzili diakoni Marek, Rafał i Grzegorz którzy pielgrzymowali razem z nami. Naszym diakonom życzymy wielu Bożych łask na drodze ku kapłaństwu.

 

>>Zapraszamy do GALERII<<

DODANO NOWE ZDJĘCIA

11 sierpnia 2014 r. - Dane statystyczne

Na dzień 11 sierpnia 2014 roku zapisanych było 398 pielgrzymów. Liczba uczestników wciąż wzrasta.
Pielgrzymom towarzyszy 12 kapłanów, 3 diakonów, 19 kleryków i 4 siostry zakonne
W słuzbie medycznej pracuje 8 osób
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa 14 porządkowych
4 kierowców wozi niektórych pielgrzymów
Sekretariat pielgrzymki tworzą 3 osoby
Śpiew animuje 12 osób
Pielgrzymka posiada 2 kwatermistrzów

 

Ks. Piotr Pruski - przewodnik grupy kościerskiej mówi dla Radia Głos o końcowym etapie pielgrzymowania.

 

                                     Posłuchaj

12 sierpnia 2014 r. -Pogodny wieczór w Białej

       

         Dzisiaj ok godz. 17:30 pielgrzymi dotarli do miejscowośći Biała. Niespodzianką dla wszystkich pielgrzymów a największą dla Sylwi wybranki Mateusza zaraz po przyjściu były zaręczyny.

 

 

 

O godz. 20:00 podczas pogodnego wieczoru grupę kościerską wraz z dyrektorem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej odwiedził Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.
         Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom błogosławieństwa na ostatni etap pielgrzymiej drogi.

13 sierpnia 2014 r. - Zakończyła się XXIV Kościerska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

         W środę, 13 sierpnia  417 pielgrzymów z grupy kościerskiej weszło na Jasną . Tradycyjnie rano o godz.7.30 pielgrzymów witał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. prał. Antoni Bączkowski. Swoich diecezjan witał pod Wałami Jasnogórskimi Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.
         Msza Święta o godz. 11:30 koncelebrowana przez księży biskupów i prezbiterów zakończyła kolejną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

>>Zapraszamy do GALERII<<

DODANO NOWE ZDJĘCIA

Podziękowanie

Pragniemy jako wspólnota grupy kościerskiej, która pielgrzymowała na Jasną Górę podziękować wszystkim naszym parafianom oraz życzliwym ludziom, którzy wspomogli wytrwałą modlitwą oraz materialnie nasze pielgrzymowanie.
Dzięki Wam kochani udało się dojść do Tronu Matki Bożej Częstochowskiej i powierzyć Jej nasze intencje, Wasze intencje oraz całej wspólnoty parafialnej.

                                                                                            Dziękujemy!!!
                                                                                            ks. Piotr Pruski
                                                                                           Przewodnik Grupy Kościerskiej
                                                                                         oraz
                                                                                        Wdzięczni Pielgrzymi

14 sierpnia 2014
 
Koncert ewangelizacyjny grupy gospelowej CLARET GOSPEL z Wybrzeża Kości Słoniowej

Koncert ewangelizacyjny grupy gospelowej CLARET GOSPEL z Wybrzeża Kości Słoniowej

        8 sierpień 2014 r. w naszej parafii odbył się koncert ewangelizacyjny grupy gospelowej CLARET GOSPEL z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zespół uświetnił także Mszę św. o godz. 18.00
        Claret Gospel to grupa założona przez o. Romana Woźnicę i ojca Andrzeja Kobylińskiego (Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów) w roku 2002, pracujących na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Claret Gospel specjalizują się w muzyce gospel, słychać też u nich fascynację reggae. Wielką popularność zawdzięczają ciężkiej pracy, stałej opiece misjonarzy i wielkiej radości w czasie koncertów. Wiele razy zapraszani byli jako chór na ważniejsze imprezy i konkursy muzyczne. Do najważniejszych należy wielki konkurs chórów z całego Wybrzeża tzw. Ocean Kultury ze wspaniałym finałem w prestiżowym obiekcie zwanym Pałacem Kultury.
        Grupa nagrała dwie płyty: jedną we własnym kraju pt. "Carinas Chrisri Urget Nos" i drugą w Polsce pt. "Zakochani w Chrystusie". W ubiegłym roku zarejestrowała jubileuszowy dwupłytowy album z okazji 10-lecia istnienia grupy. Głównym opiekunem grupy i organizatorem koncertów jest o. Roman Woźnica cmf - klaretyn.Głównym dyrygentem zespołu jest Didier Yaba - tenor, z zawodu ekonomista, z zamiłowania muzyk samouk. Do grupy dołączył w 2004 roku i jest  jego podstawą także jako kompozytor. Doskonale gra na bębnach i tańczy. W Abidżanie dyryguje trzema chórami, które zaliczane są do grona najlepszych.

>>Zapraszamy do GALERII<<

10 sierpnia 2014
 
Projekcja następnego filmu 9.08.2014

Projekcja następnego filmu 9.08.2014

Zapraszamy na kolejny seans w "Kinie pod chmurką", który odbedzie się 9 sierpnia 2014 r. o godz. 21:30 na pl. Jana Pawła II. Tym razem zaprezentujemy film "Powrót do domu".

         Cory Brand - wielka gwiazda amerykańskiego baseball'a doskonale wie co jest potrzebne aby zwyciężać w zawodach najwyższej ligi, niestety w życiu prywatnym obciążony wspomnieniami z przeszłości już nie radzi sobie tak dobrze. Cory wychował się w domu, gdzie ojciec był nałogowym alkoholikiem, ten fakt wywarł ogromne piętno na jego dalszym życiu. Zaczął powoli iść w ślady ojca aż w pewnym momencie jego życie wymyka mu się spod kontroli.
         Mając nadzieję na uratowanie kariery sportowej, menadżer Branda wysyła go z powrotem do małego miasteczka w którym się wychował. Zmuszony do prowadzenia lokalnej młodzieżowej drużyny baseballa w ramach 8-tygodniowego "programu naprawczego" Cory na początku nie może się doczekać aby wrócić do swojego starego życia. Z czasem jednak, w trakcie kolejnych treningów z młodymi graczami budzi się w nim tęsknota za wolnością, pragnie zerwać z przeszłością i z tym co go obciąża, zauważa, że nieoczekiwanie otrzymuje drugą szansę i nadzieję na lepszą przyszłość. Cory rozpoczyna burzliwą drogę transformacji i odkupienia - drogę powrotną do domu...

Warto na seans zabrać kocyk i jak najwięcej znajomych.

6 sierpnia 2014
 
Odpust Matki Bożej Anielskiej

Odpust Matki Bożej Anielskiej

         Dzisiaj oddajemy cześć NMP Anielskiej; tego dnia odpust tytułu kościoła obchodziliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Uroczysta Msza św. odbyła się o godz. 18.00. 
        Święto Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkuli), obchodzone 2 sierpnia, ma swoją bogatą historię, której towarzyszą legendy i tradycja. Legenda głosi, że pewnej nocy w lecie w roku 1216 św. Franciszek z Asyżu, usłyszał w swojej celi głos: "Franciszku, do kaplicy!"

>>Zapraszamy do GALERII<<

5 sierpnia 2014
 
Projekcja następnego filmu 2.08.2014

Projekcja następnego filmu 2.08.2014

Zapraszamy na kolejny seans w "Kinie pod chmurką", który odbedzie się 26 lipca 2014 r. o godz. 21:30 na pl. Jana Pawła II. Tym razem zaprezentujemy film "Wiara Króla".

         18 domów poprawczych i 9 aresztów, to niechlubny bilans nastoletniego Brendana Kinga, który po zwolnieniu z aresztu próbuje ułożyć sobie życie w kolejnej rodzinie zastępczej. Nowi opiekunowie Brendana sami zmagają się z bólem po tragicznej śmierci ich ukochanego syna, zwłaszcza matka, która nie do końca akceptuje "nowego" członka rodziny. Również w szkole na nowym miejscu nie jest mu łatwo, piętno przeszłości utrudnia mu zdobycie akceptacji wśród swoich rówieśników. Brendan znajduje w końcu "swoje" miejsce i oparcie w grupie młodzieżowej, która kieruje się w swoim życiu wartościami chrześcijańskimi. Niestety członkowie gangu, do którego należał w przeszłości nie chcą mu pozwolić na odcięcie się od "starego" życia i dosyć mocno "uprzykrzają" mu życie.

Warto na seans zabrać kocyk i jak najwięcej znajomych.

28 lipca 2014
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 143 >