rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Uroczystość I Komunii świętej

Uroczystość I Komunii świętej

W piątek i sobotę (22 i 23 kwietnia) dzieci klas trzecich wraz ze swoimi rodzicami przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania. Okolicznościowe nabożeństwo poprowadził ks. Proboszcz, który w Roku Jubileuszowym zwrócił uwagę na obraz Jezusa Miłosiernego. Na tymże obrazie Pan Jezus jedną ręką wskazuje swoje kochające serce, a druga wzniesiona jest w geście błogosławieństwa. Zawsze więc możemy zbliżyć się do Jezusa miłosiernego, który kocha, błogosławi i przebacza.

Uroczystość I Komunii świętej przeżywana była na Mszy świętej o godz. 8.30 przez dzieci uczęszczające do szkół wiejskich oraz Szkoły Podstawowej nr 6. Dzieci ze szkół nr 1 i 3 zgromadziły się na Mszy świętej o godz. 10.30.

Przy dźwiękach orkiestry dzieci zostały wprowadzone do świątyni, gdzie w słowach pieśni poprosiły rodziców o błogosławieństwo. Ze skupieniem wszyscy wsłuchiwali się w słowa kazania, w którym ks. Proboszcz zwrócił się tak do dzieci, rodziców, jak i wszystkich uczestników nabożeństwa.

Kaznodzieja podkreślał, że uczestniczymy w wydarzeniu wyjątkowym, jedynym. Wiara pozwala je przeżywać tak, jakby niebo było już na ziemi. Niebo jest tym miejscem, do którego wszyscy dążymy, za którym wszyscy powinniśmy tęsknić. Podczas Mszy świętej niebo staje się bliskie.
Pewnemu dorosłemu człowiekowi śniło się, że dostał się do nieba. Było ono podobne do naszego kościerskiego rynku. Wiele było tam sklepów, a nad nimi witryny. Jedna przyciągała uwagę "Dary Boże". Wejdę do tego miejsca - pomyślał człowiek. Za ladą stał Anioł. Było tam wiele rzeczy do nabycia, do kupienia. Co mogę tu kupić? - zapytał klient Anioła. Różne rzeczy - dary Boże - odparł. A ile one kosztują? - zapytał człowiek. W sklepie Pana Boga wszystko jest za darmo - usłyszał odpowiedź. Muszę poprosić o najważniejsze rzeczy - pomyślał człowiek - a najważniejsze jest przykazanie miłości; mam też problem z wybaczeniem, więc poproszę o łaskę przebaczenia; ale jak sobie poradzę z tak wielkimi zakupami - zastanawiał się. Anioł, poproszony do miłość do Boga i ludzi i dar przebaczenia, kazał klientowi wyciągnąć dłoń. Na niej położył przykazanie miłości i przebaczenie w kształcie małego serca. Ale prosiłem Cię o wielkie rzeczy, a tu... - zawahał się człowiek.
W sklepie Pana Boga wszystko otrzymuje się za darmo, ale w kształcie ziarenka, które w życiu należy wyhodować - dopowiedział Anioł.

Dziś dzieci otrzymały największy dar. Do każdego serca dotarło wiele ziarenek - wszystkie się zmieściły. Teraz przychodzi czas, aby je zasiać i otoczyć troską, by wydały owoc. To zadanie nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Rodzicom ks. Proboszcz w dzisiejszą uroczystość dedykował słowa Ojca świętego Franciszka z najnowszej adhortacji O miłości w rodzinie: Wychowanie dzieci powinno być naznaczone procesem przekazywania wiary, który napotyka na trudności ze względu na aktualny styl życia, godziny pracy oraz złożoność dzisiejszego świata, w którym wiele osób utrzymuje  szalone tempo, aby móc przeżyć . Mimo to, rodzina musi pozostać miejscem, w którym uczymy się dostrzegania motywów i piękna wiary, modlitwy oraz służby innym.

W całą uroczystość zaangażowały się dzieci: czytały, śpiewały, niosły dary w pochodzie ofiarnym, dziękowały. Nade wszystko jednak przeżywały obecność Jezusa, który w Eucharystii, chlebie z Nieba, zagościł w ich duszach i sercach. Niebo zagościło na ziemi, aby zasiane ziarna wydały owoc na życie wieczne.

Na zakończenie wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia, a na popołudniowym nabożeństwie otrzymali okolicznościowe pamiątki.

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

24 kwietnia 2016
 
W kinie

W kinie

„Bóg nie umarł 2″ to pasjonująca opowieść o próbie odpowiedzi na najważniejsze pytania wyłącznie przy pomocy argumentów prawnych.  Druga część filmu, który poruszył serca i sumienia ponad 140 tysięcy polskich widzów.

Grace jest nauczycielką historii  w liceum. Podczas prowadzenia lekcji odpowiada na pytanie uczennicy wspominając przy tym działalność Jezusa Chrystusa.  Dyrekcja szkoły zarzuca jej złamanie przepisu o świeckości instytucji państwowej. Jeśli Grace przeprosi sprawa zostanie rozstrzygnięta polubownie i zachowa pracę. Jeśli nie, sprawa trafi do sądu i wówczas kobieta może stracić wszystko łącznie z prawem do wykonywania zawodu. Rozpoczyna się pasjonujący sądowy spór. Konflikt, który miał być lekcją pokory dla ludzi wierzących przeradza się w niezwykłą dysputę o wolności sumienia, istnieniu Boga i jego obecności w przestrzeni publicznej…

za: http://bognieumarl-film.pl/

Seanse w kościerskim kinie:
- 24 kwietnia - niedziela - godz. 19.45;
- 26 kwietnia - wtorek - godz. 17.00;
- 27 kwietnia - środa - godz. 19.30;
- 28 kwietnia - czwartek - godz. 17.00.

23 kwietnia 2016
 

W Teatrze Muzycznym

Fani musicali przeżyli wieczór pełen wrażeń oglądając najnowszy musical Teatru Muzycznego w Gdyni pt. "Piotruś Pan".
W niedzielne popołudnie (17 kwietnia 2016) rzesza miłośników dobrej sztuki, całymi rodzinami i ze wspólnymi znajomymi, pomieszczona w dwóch autokarach udała się do Trójmiasta. Wrażeń na spektaklu było wiele - scenografia, gra świateł, muzyka, kostiumy. Wszystko zapierało dech w piersiach. Gra aktorów przeniosła wszystkich w świat Piotrusia Pana. Fabuła wciągnęła wszyskich widzów - tych najmłodszych, jak i najstarszych.

18 kwietnia 2016
 
Parafialne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Parafialne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

   W naszej parafii obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Na każdej Mszy św. po homilii z zapalonymi świecami odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne.

   Na sumie parafialnej ks. proboszcz Antoni Bączkowski odwołał się do życiowego doświadczenia każdego z nas. Kiedy byliśmy dziećmi, tak często trzymaliśmy rodziców za rękę. Byliśmy dumni, radośni szczęśliwi. Każdy chciał trzymać za rakę swojego tatę, swoją mamę. Od momentu chrztu podobna sytuacja ma miejsce w wymiarze duchowym. Jesteśmy prowadzeni rąką Pana przez życie.
   Kiedy trwały przygotowania do Synodu Biskupów nt. roli i misji świeckich w Kościele i świecie, w wielu krajach przeprowadzono badania. Wśród pytań w ankiecie znalazło się i to  jaka w Waszym kraju jest świadomość chrztu świętego? Wówczas jedynie około 10% ankietowanych Polaków wiedziało, co znaczy ten sakrament, a 60% zaznaczyło odpowiedź nie wiem.
   Dzisiaj snujemy reflekcję nad chrztem świętym. Warto samemu pochylić się nad jego znaczeniem i rozważyć łaski, których przez niego udziela Bóg.
Chrzest święty między innymi:
- gładzi grzech pierworodny,
- gładzi grzechy osobiste,
- włącza do wspólnoty Kościoła,
- otwiera drogę do pozostałych sakramentów,
- sprawia, że jesteśmy chrześcijanami (należącymi do Chrystusa),,
- jest drugim narodzeniem,
- sprawia, że Bóg jest naszym Ojcem,
- udziela nam dziecięctwa bożego, jesteśmy dziećmi Boga,
- sprawia, że jesteśmy braćmi w Chrystusie.
   Jan Paweł II kiedy przybył do Wadowic, uklęknął przed chrzcielnicą. Do mieszkańców Wadowic mówił: Kiedy patrzę wstecz, widzę, jak droga mojego życia poprzez środowisko tutejsze, poprzez parafię, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca, do chrzcielnicy w wadowickim kościele parafialnym. Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku.
   Chrzest - wydarzenie szczególne, które czyni z nas nowych ludzi. Od tego momentu jesteśmy dziećmi Boga. Chrzest staje się powtórnym narodzeniem, narodzeniem z wysoka.

   W naszej parafii szczególny dziś dzień, w którym sięgamy początków - naszego państwa, ale też naszej osobistej wiary i powołania.
   Od chrztu Mieszka I minęło 40 pokoleń, my jesteśmy kolejnym, po nas przyjdą następne. Z przekazem życia trzeba przekazywać wiarę radosną, ufną, opartą o Dekalog i naukę Jezusa.
   My, ochrzczeni, budujmy wspólnotę żywą, bądźmy obrazem Chrystusa i nie dajmy się wyrwać z Jego ręki, z tej ręki, która błogosławi, daje szczęście i prowadzi.

   W kościele parafialnym przed ołtarzem dzisiejszego dnia została ustawina chrzcielnica oraz zapalona świeca. Woda symbolizuje obmycie łaską, zapalona świeca kieruje myśli ku Chrystusowi Zmartwychwstałemu, który umarł i powrócił do życia. Tym życiem obdarza każdego we chrzcie świętym.
   Po Mszach świętych można było podejść do chrzcielnicy i uczynić znak krzyża poświęconą wodą, aby wyrazić swoją wiarę i przynależność do Chrystusa Pana.

18 kwietnia 2016
 
Koło Misyjne przy naszej parafii

Koło Misyjne przy naszej parafii

Dnia 16 kwietnia, w sobotę, odbyło się pierwsze spotkanie Koła Misyjnego, które tworzy się przy naszej parafii. Na pierwsze zaproszenie odpowiedziało blisko 20 dzieci i młodzieży. Dziękujemy Wam i Waszym rodzicom, że przyszliście i chcecie podjąć radość i zobowiązanie bycia prawdziwym świadkiem wiary. Podczas spotkania, które animowali alumni Kleryckiego Koła Misyjnego z naszego Wyższego Seminarium Duchownego z Pelplina, podjęto refleksję między innymi nad tym, co to jest misja, kto to jest misjonarz i kto może nim zostać. W spotkanie wprowadził nas ks. proboszcz Antoni Bączkowski. O naszą nową wspólnotę troszczyć się będzie i ją poprowadzi Pani Anna Cichosz. Życzymy owocności w darze spotkania i radości stawania się misjonarzem.

17 kwietnia 2016
 
Figura św. Michała Archanioła w Lipuszu

Figura św. Michała Archanioła w Lipuszu

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na górze Gargano będzie miało miejsce w Lipuszu w sobotę 30 kwietnia i niedzielę 01 maja.

 

 

 

Program przedstawia się następująco:

sobota - 30 kwietnia

17:30 - nabożeństwo oczekiwania
18:00 - uroczyste wprowadzenie figury, powitanie i Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia
20:00 - Msza św. z udziałem wiernych dekanatu i Aktem Zawierzenia; po Mszy świętej modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem
21:30 - 23:00 - czuwanie

niedziela - 01 maja

7:00 - Msza św. w intencji zmarłych
9:00 - Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich
9:30 - Msza św. w intencji chorych, cierpiących i opiekujących się chorymi
11:15 - Msza św. w intencji rodzin, małżeństw i dzieci
14:30 - nabożeństwo majowe
15:00 - Msza św. w intencji parafii
16:16 - zakończenie nawiedzenia

Organizujemy wyjazd na Mszę św. w sobotę; wyjazd o godz. 19:00. Zapisy w biurze parafialnym.

Nie ludzką ręką poświęcone - o sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant'Angelo poczytaj TUTAJ

16 kwietnia 2016
 
List Papieża z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

List Papieża z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Czcigodnemu Bratu Naszemu Piotrowi Parolin
Kardynałowi Świętego Kościoła Rzymskiego, Sekretarzowi Stanu

W tym Okresie Wielkanocnym w szczególny sposób towarzyszymy modlitwami i naszą życzliwością zawsze wiernej Polsce, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego Narodu uroczyście obchodzą wdzięczne wspomnienie 1050. rocznicy Chrztu. To daje także Nam dogodną sposobność do tego, aby wszystkim Polakom z głębi Naszego serca wyrazić słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty, chcąc uczestniczyć w ich radości i ją wzbogacić.

Bóg bogaty w miłosierdzie znamienitą ziemię Polski uczynił w ciągu wieków urodzajną także zrodziła przeobfite duchowe owoce, a tylu Polaków znakomicie wyróżniło się wyznawaniem i obroną wiary, zachowaniem nadziei oraz praktykowaniem miłości. Oni bowiem, rozważając życie i gorliwość świętych biskupów i męczenników, Wojciecha i Stanisława, którzy w początkach chrześcijaństwa na tej ziemi złożyli nawyższe świadectwo, nie tylko okazali wierność wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i Następców Piotra, lecz także przysłużyli się bardzo do rozwoju kultury na ziemi polskiej.

Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał także początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość. Kościół bowiem w Polsce zawsze ukazywał szczególną więź z całym Narodem, a także usiłował cieszyć się z cieszącymi i płakać z płaczącymi (Rz 12,15). W najtrudniejszych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi i kapłani, konsekrowani mężczyźni i niewiasty prawdziwie wraz z ludem cierpieli, żarliwie przynosząc pocieszenie wszystkim braciom i siostrom swojej Ojczyzny oraz mądrze pokazując drogę do wolności.

Kościół wyniósł do godności ołtarza licznych synów i córki polskiej ziemi, którzy w różnych okresach ukazywali chrześcijańskie cnoty lub zostali ozdobieni palmą męczeństwa. Z bardzo długiej listy pragniemy imiennie wspomnieć tych, którzy żyli w naszych czasach i są czczeni w całym świecie: mianowicie św. Maksymiliana Marię Kolbe, franciszkańskiego kapłana i męczennika, który swą służbę okazał w całopalnej ofierze miłości; św. Marię Faustynę Kowalską, dziewicę, która bardzo troszczyła się o objawienie tajemnicy Bożego Miłosierdzia, oraz św. Jana Pawła II, papieża, który ukazywał niestrudzenie wszystkim narodom  Zbawiciela człowieka.

Ukazując ich przykład, Pasterze Polski zaproponowali wszystkim ludziom dobrej woli, z okazji wspomnianego jubileuszu, liczne inicjatywy, aby wszyscy mogli zrozumiale podziwiać hojność Pana w wieloletniej historii Narodu i sami mogli jej doświadczać w nowych okolicznościach.

Stąd Czcigodny Brat Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bardzo uprzejmie Nas prosił, abyśmy wysłali  dostojnego męża, który by Nas reprezentował w czasie głównych uroczystości i okazałby Naszą miłość wszystkim Polakom. Do Ciebie zatem, Czcigodny Nasz Bracie, który gorliwie sprawujesz urząd Sekretarza Stanu, kierujemy Naszą myśl i tymże Listem mianujemy Ciebie NASZYM LEGATEM na uroczystości, które odbędą się od 14 do 16 dnia tego miesiąca kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu, we wspomnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Będziesz przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz w Naszym imieniu pozdrowisz wspomnianego Arcybiskupa Metropolitę i innych czcigodnych biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, wszystkich chrześcijan tam obecnych. Pragniemy, abyś przekazał słowa Naszej życzliwości władzom świeckim tam zgromadzonym, zarówno Polski, jak i innych Narodów.

Wszystkich obecnych zachęcisz swoimi słowami do wytrwałego kroczenia odnowioną drogą w świetle Chrystusa, do obrony życia ludzkiego i rodziny, do kształtowania sprawiedliwości społecznej według Ewangelii, do zabiegania w codziennym życiu o prawdziwą wolność. Trzeba bowiem, aby wierni w Polsce także dzisiaj, w nowych warunkach, dali całemu światu wspaniały przykład życia według Ewangelii, cnót chrześcijańskich oraz prawdziwego duchowego rozwoju.

My zaś Tobie, Czcigodny Nasz Bracie, towarzyszymy modlitwami w pełnieniu twej wielkiej wagi misji, a także za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny Jasnogórskiej, Królowej Polski, wypraszamy dla Ciebie konieczne dary od Boga wszechmogącego. Z radością także udzielamy Tobie Naszego Apostolskiego Błogosławieństwa, które jest znakiem Naszej względem Ciebie życzliwości i poręczeniem darów niebieskich, które przekażesz wszystkim uczestnikom uroczystości i całemu tak bardzo umiłowanemu Narodowi.

Z Watykanu, dnia 4 miesiąca kwietnia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w roku 2016, w czasie Jubileuszu Miłosierdzia, w czwartym roku Naszego Pontyfikatu.

FRANCISZEK

16 kwietnia 2016
 
Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą najczęściej 25 marca (w tym roku wyjątkowo 4 kwietnia) Kościół przeżywał Dzień Świętości Życia.

W tym dniu w sposób szczególny spoglądamy nie tylko na swoje życie, które jest wielkim darem Stwórcy. Nadarza się też dobra okazja, by zatroszczyć się o życie tych najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi zagłada. W intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem możemy podjąć Duchową Adopcję.

W naszej parafii podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 18.00 dzieło duchowej adopcji, poprzez wypełnienie deklaracji, podjęły 43 osoby.

4 kwietnia 2016
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 161 >