rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Nabożeństwa różańcowe

Nabożeństwa różańcowe

Zapraszamy w miesiącu październiku na nabożeństwa różańcowe:
- dzieci od poniedziałku do piątku - godz.16.30;
dorosłych - codziennie (oprócz środy) - godz. 17.30, w środę - godz. 21.00.

 

Przez cały rok wspólnota Żywego Różańca prowadzi modlitwę
w dni powszednie o godz. 8.00
oraz w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 13.30.

Szczytną inicjatywą jest również różaniec rodziców za dzieci.
Dziękujemy tym, którzy podejmują tę modlitwę w intencji kolejnego pokolenia.
Zachęcamy pozostałych - kontakt: ks. Marcin Leszczyński.

3 października 2015
 
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Razem z 200 naszymi maturzystami wzięliśmy udział w pielgrzymce maturzystów diecezji pelplińskiej. Pielgrzymka rozpoczęła się rachunkiem sumienia, spowiedzią św., Koronką do Miłosierdzia Bożego i Różańcem św. odmówionym przed Obrazem Maryi Królowej Polski. Centralnym punktem pielgrzymki maturzystów była Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, który zachęcał młodych do dobrego przeżycia swojego życia i zaufaniu Bożej Opatrzności. Po liturgii odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu "Wyrwani z niedoli" w sali ojca Kordeckiego. Wczorajszy pobyt młodzieży diecezji pelplińskiej na Jasnej Górze zakończył się  udziałem w Apelu Jasnogórskim.

>>Zapraszamy do GALERII Radia Głos<<

29 września 2015
 
Iskra Miłosierdzia

Iskra Miłosierdzia

Każdego roku w rocznicę beatyfikacji ks. Miachała Sopoćki na ulicach miast świata o godz. 15.00 gromadzą się wierni, by słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia modlić się w intencjach Kościoła i świata.

Dzisiaj (28 września 2015 r.) w szczególny sposób ogarnialiśmy modlitwą prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, prosząc o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga. Prosiliśmy o wierność Ewangelii dla wyznawców Jezusa, a także o pokój na ziemi, jak również w intencjach ważnych dla naszej społeczności, w której żyjemy.

W naszej kościerskiej parafii wierni zgromadzili się przy pomniku Chrystusa Króla, przy krzyżu na ul. Wejhera oraz przy rondzie na przecięciu ul. Skłodowskiej-Staszica. Z paciorkami w ręku, przy wizerunkach Jezusa Miłosiernego trwali na modlitwie, gdy wokół panował ruch i zamęt. Potrafili się zatrzymać i pokazać innym, że sens ludziekigo życia nie mieści się w bieganinie, ale w Bogu. Warto wspomnieć, że całą akcję modlitewną wspierał swym błogosławieństwem Ojciec święty Franciszek. W przesłanym liście napisał, że cały Kościół powinien poczuwać się do odpowiedzialności za to, by być żywym znakiem miłości Ojca w świecie.

List Papieża.
Oficjalna strona Iskry Bożego Miłosierdzia.

28 września 2015
 
Na Podlasiu

Na Podlasiu

W miniony weekend (26-27 września 2015 r.) odbyła się pielgrzymka do miejsc świętych polskiego Podlasia. Gdy zegar wybijał północ w nocy z piątku na sobotę, wyruszyliśmy autokarem na wschodnie rubieże naszej ojczyzny. Do Tykocina dotarliśmy o godzinie 7.00. W murach tamtejszego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy odmówiliśmy modlitwy poranne i odśpiewaliśmy Godzinki. O godzinie 8.00 dołączyła do naszej grupy pani przewodnik, która towarzyszyła nam w kolejnych punktach programu. Zwiedziliśmy kościół, w którym odkryliśmy wizerunek Matki Bożej inspirowany ikoną NMP Śnieżnej z Rzymu. Ujrzeliśmy cechy łączące ten obraz z kościerską Królową Rodzin. W Tykocinie skierowaliśmy kroki do pomnika hetmana Stefana Czarnieckiego, do alumnatu wojskowego (domu żołnierzy-weteranów z XVII w.), do barokowej synagogi, a także pod odbudowany zamek Zygmunta II Augusta. Przy okazji poznaliśmy historię społeczności żydowskiej tego miasteczka oraz perypetie śmierci i pogrzebu króla Zygmunta.

Wyruszyliśmy w dalszą podróż, zmierzając do Sokółki. Po drodze zatrzymaliśmy się w Świętej Wodzie, gdzie pokłoniliśmy się przed wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej i gdzie złożyliśmy nasze troski (krzyże) na Górze Krzyży, wzorowanej na Górze Grabarce.

Sokółka - miasto wyjątkowe. Tutaj w w 2008 r. miał miejsce cud eucharystyczny. 12 października ks. wikariusz podniósł z posadzki hostię i umieścił w vasculum, zgodnie z przepisami liturgicznymi. Po tygodniu na zanurzonej w wodzie hostii zauważono czerwoną plamę, przypominającą krew. Hostię wyjęto i położono na korporale, który dziś jest umiejszczony w relikwiarzu i wystawiony na widok publiczny. W kościele św. Antoniego została odprwiona Msza św. w naszej intencji, odmówiliśmy Koronkę i zobaczyliśmy film nt. wspomnianego cudu.

Kolejnym miejscem naszego pielgrzymowania był Supraśl, gdzie wznosi się obronna cerkiew, wchodząca w sklad zabudowań męskiego prawosławnego monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa. Zobaczyliśmy także pałac Buchholtzów - najsłynniejszych tamtejszych fabrykantów.

W pobliżu znajduje się miejscowość Bohoniki. Stoi tam XIX-wieczny tatarski meczet. Spotkanie z miejscowym imamem przyniosło nam nowe spojrzenie na wyznawców islamu. Rozmowa przebiegała w życzliwej atmosferze i dotyczyła przeróżnych kwestii, m.in. roli kobiety, stosowanych kar, języka arabskiego... Udaliśmy się także na miejscowy muzułmański cmentarz.

W niedzielę zwiedzaliśmy Białystok. Pierwsze kroki skierowaliśmy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w 2008 roku odbyła się beatyfikacja ks. Michała Sopoćki. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej, a następnie odkrywaliśmy motywy Bożego Miłosierdzia zawarte w architekturze kościoła. Naszą uwagę przyciągały relikwie bł. ks. Michała i pamiątki z nim związane, chociażby własnoręcznie wykonany przez niego klęcznik w czasach okupacji. Udaliśmy się także do klasztoru sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie ostatnie lata życia spędził ks. Sopoćko. W Białymstoku podziwialiśmy ogrody pałacu Branickich, gdzie obecnie mieści się Uniwersytet Medyczny. W katedrze pokłoniliśmy się przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia (Ostrobramskiej), ukoronowanej papieskimi koronami.

Po duchowych przeżyciach związanych z białostockim akcentem Bożego Miłosierdzia, udaliśmy się w dalszą drogę - do Gietrzwałdu. Droga do tego santkuarium upłynęła pod znakiem śpiewów i modlitwy. W Gietrzwałdzie brat Jarosław przybliżył nam hitorię objawień i przesłanie Maryi skierowane do wiernych, do Polaków. Opowiedział kolejne etapy życia wizjonerek - Basi i Justyny. Poznaliśmy kilka historii cudownych uzdrowień za wstawiennictwem Niepokalanej. U źródełka pobłogosławionego przez NMP prosiliśmy o potrzebne zdrowie fizyczne i duchowe dla siebie i bliskich.

28 września 2015
 
Otwarcie wystawy poświęconej osobie Prymasa Seniora Ks. abp. Henryka Muszyńskiego

Otwarcie wystawy poświęconej osobie Prymasa Seniora Ks. abp. Henryka Muszyńskiego

W dniu 25 września 2015 o godzinie 12.00, na zaproszenie władz samorządowych naszego miasta, odbyło się spotkanie z Prymasem Seniorem, Ks. abp. Henrykiem Józefem Muszyńskim, honorowym obywatelem miasta. Przybył na to spotkanie także Ks. bp Wiesław Śmigiel z Pelplina i wielu zacnych gości. Prymas z Kaszub po raz kolejny odwiedził Kościerzynę nie kryjąc wzruszenia i sentymentu do swojej rodzinnej miejscowości. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem wystawy poświęconej osobie Prymasa. W drugiej części uroczystości Prymas Muszyński spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz oraz młodzieżą kościerskich szkół. Młodzież z gimnazjów i liceów zadawała naszemu gościowi pytania dotyczące m.in. Jego młodości i lat szkolnych. Ksiądz Prymas gościł na plebani parafii pw. Świętej Trójcy.    

26 września 2015
 
Odpust Matki Bożej Bolesnej

Odpust Matki Bożej Bolesnej

Uroczyste obchody odpustu Matki Bożej Bolesnej w naszej parafii – przy pięknej słonecznej pogodzie - rozpoczęły się w Sanktuarium, skąd przeszła procesja z figurą na plac Jana Pawła II, gdzie ks. bp Wiesław Śmigiel sprawował uroczystą koncelebrowaną Mszę świętą, w której uczestniczyli kapłani dekanatu i rejonu kościerskiego, jak również pochodzący z naszej parafii, a wraz z nimi osoby życia konsekrowanego, które rozpoczęły swój kolejny rok formacyjny, róże różańcowe z rejonu kościerskiego, klerycy I roku naszego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z księżmi moderatorami, parafianie, a także pielgrzymi przybyli na odpust. Ci, którzy nie mogli przybyć osobiście mieli możliwość uczestniczenia w uroczystościach dzięki transmisji przeprowadzonej przez diecezjalne Radio Głos Ksiądz biskup w homilii poruszył tematykę cierpienia i boleści, mówiąc między innymi, że „każdy kto chce być blisko Chrystusa wcześniej czy później doświadczy boleści, bo chrześcijaństwo to religia bardzo realistyczna”. Dziękował za posługę, nie tylko w naszej diecezji,  osobom konsekrowanych przypominając olbrzymie zasługi ewangelizacyjne i humanitarne na całym świecie, także w ogarniętych wojnami terenach jak np. Syria. Ksiądz proboszcz Antoni Bączkowski, kustosz sanktuariów kościerskich podziękował wszystkim za obecność i modlitwę oraz zaprosił do pielgrzymowania do naszych sanktuariów. Jako duszpasterze dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę; niech Matka Boża Bolesna uprasza wszystkim potrzebne łaski!

>>Zapraszamy do GALERII<<

19 września 2015
 
Rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania w dzień św. Stanisława Kostki Mszą świętą, spotkaniem i koncertem ewangelizacyjnym. To także ostatni dzień zgłaszania się na przygotowanie - listy z grupami pojawią się w gablotkach w naszej świątyni.

>>Zapraszamy do GALERII<<

18 września 2015
 
EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W WALENCJI

EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W WALENCJI

EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W WALENCJI

Europejskie Spotkanie Młodych w Walencji, przeznaczone dla osób w wieku od 17 do 35 lat,  odbędzie się od 28 grudnia 2015 roku do 1 stycznia 2016 roku.

Uczestnicy: Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia muszą mieć ze sobą wypełniony formularz (http://www.taize.fr/IMG/xls/parental_agreement_fr_en.xls), będący pisemną zgodą rodziców na ich udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. Formularz ten zawiera nazwisko opiekuna (w wieku 18-35 lat), który podczas spotkania bierze prawną odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią. Młodzi ludzie w wieku 16 lat mogą uczestniczyć w spotkaniu z opiekunami (najlepiej w wieku 21 do 29 lat; kobieta dla każdej dwójki dziewcząt, mężczyzna dla każdej dwójki chłopców). Opiekunowie muszą pozostać ze swymi podopiecznymi podczas całego spotkania.
Zostaną zakwaterowani razem z nimi u tej samej rodziny.
 

Zakwaterowanie: Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych). Należy zabrać materac turystyczny i śpiwór. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania, przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania poprzez punkty przygotowań i zgłosić się do dnia 1 listopada br.

Koszt: Dla Polaków przewidywany udział w kosztach wynosi: osoby
do 35 roku życia 50 euro, powyżej 35 roku życia 75 euro. Proponowana suma pokrywa koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne.

17 września 2015
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 155 >