rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

WIELKI CZWARTEK - Przed południem w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odprawiona zaostała Msza św. Krzyżma

WIELKI CZWARTEK - Przed południem w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odprawiona zaostała Msza św. Krzyżma

         Obchody Wielkiego Tygodnia mają bogatą symbolikę. Wierni najczęściej gromadzą się w swoich parafiach na ceremoniach Triduum Paschalnego. Niewielu ma okazję uczestniczyć we Mszy św. Krzyżma, w której czasie biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje.
         Liturgia ta odbywa się zwykle w katedrze, gdzie przed południem w Wielki Czwartek gromadzą się kapłani wraz ze swoim ordynariuszem. Wyrażają przez to wzajemną jedność. Jeżeli wierni ze swymi pasterzami mają trudności w zgromadzeniu się w Wielki Czwartek, mogą uczestniczyć w tej ceremonii w innym dniu. Taka sytuacja zachodzi najczęściej w krajach misyjnych, gdzie diecezje obejmują swymi granicami ogromne przestrzenie. Ważne, by obrzęd błogosławienia olejów miał miejsce w czasie poprzedzającym Wielkanoc. Jeśli w Noc Paschalną sprawuje się sakramenty wtajemniczenia (chrzest i bierzmowanie), należy użyć nowego krzyżma i oleju katechumenów.

         Chrześcijaństwo wiedziało od początku o posługiwaniu się oliwą w celach związanych z kultem u Greków i Rzymian. Chcąc jednak lepiej zrozumieć symbolikę tego obrzędu, warto odwołać się do jego pierwotnego znaczenia w obszarze kultury śródziemnomorskiej. Oliwa była zawsze artykułem spożywczym, ale też pielęgnowała skórę, była używana do lampek oliwnych oraz jako lek dezynfekujący rany i łagodzący ból. Prawie wszystkie zastosowania oliwy w życiu świeckim mają swoje dzisiejsze odniesienie do liturgii. I tak ze względów leczniczych stała się odpowiednią materią do sakramentu namaszczenia chorych. Z tego samego powodu  grzech jest chorobą duszy - używa się oleju przy udzielaniu sakramentu chrztu, który uwalnia od grzechu. Tak jak lampa oliwna daje światło, tak również kapłani, którzy są namaszczani na swój urząd -  mają być "światłością świata". Dlatego przy ich wyświęcaniu używa się także olejów.
         Liturgia zna trzy rodzaje olejów, którymi się posługuje przy sprawowaniu sakramentów oraz przy innych okazjach: olej chorych, olej katechumenów, używany przy udzielaniu sakramentu chrztu, oraz olej krzyżma. Ten ostatni jest mieszaniną naturalnej oliwy lub oleju roślinnego z wonnościami (najczęściej z balsamem). Krzyżmo różni się od pozostałych olejów swoim najszerszym zastosowaniem w Kościele i jest szczególnie uroczyście poświęcane. Używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.
         Znaczenie poświęcenia olejów podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek może być lepiej zrozumiałe po odczytaniu biblijnej symboliki namaszczania. Już w Starym Testamencie namaszczano arcykapłanów, kapłanów, proroków i królów. Ten obrzęd wiązał się od początku z oczekiwanym Mesjaszem. Wskazuje na to imię "Mesjasz", które znaczy dosłownie - "namaszczony".
         W każdym przypadku namaszczania zachodzi bardzo wyraźna przemiana. Osoba czy jakiś przedmiot tracą swój dotychczasowy świecki charakter. Zostają włączone do sfery sacrum. Zaczynają pełnić inną, religijną funkcję. Warto o tym pamiętać, uczestnicząc w Wielki Czwartek we Mszy św. Krzyżma albo jednocząc się duchowo z duszpasterzami zgromadzonymi wokół biskupa w katedrze. Jesteśmy namaszczani przy chrzcie tym samym olejem, którym namaszcza się świątynię. Z jednej strony jest to powód do dumy, z drugiej do większej odpowiedzialności za tę nową godność.

>>Zapraszamy do GALERII<<

17 kwietnia 2014
 
Nowy numer Gwiazdy Przewodniej

Nowy numer Gwiazdy Przewodniej

         W niedzielę  Zmartwychwstania Pańskiego przy wyjściu z kościoła będzie można nabyć u ministrantów nowy numer naszego parafialnego czasopisma "Gwiazda Przewodnia".

Zapraszamy do lektury.

16 kwietnia 2014
 
Podczas XXIX Światowcyh Dni Młodzieży w Kościerzynie wystąpił zespół "Maleo Reggae Rockers"

Podczas XXIX Światowcyh Dni Młodzieży w Kościerzynie wystąpił zespół "Maleo Reggae Rockers"

         Darek Malejonek (biografia) – swoja karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w zespole Kultura, a następnie Izrael-Kultura & Izrael, z którym nagrał pięć płyt („Duchowa Rewolucja 1 i 2″, „Nabij Faje”, „1991″,”Live ’93″ oraz dubowe remixy Brylewskiego – „Izrael in Dub”). Maleo grał również na basie w zespołach Moskwa oraz Armia. Od 1984 Izrael niemal co rok pojawiał się na festiwalu w Jarocinie. Ponadto gościł na sopockim koncercie Najlepsi Z Najlepszych w Operze Leśnej (1986) czy na katowickich Odjazdach (1994). Koncertował poza granicami kraju (np. Austria i Anglia w 1990).W 1989 roku Darek Malejonek założył grupę HOUK. W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta „Soul Ammunition” nagrana w studiu „Złota Skała”. Piosenka pochodząca z tej płyty „Dancing with Reality” zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie słuchaczy Radia France Internationale. Nagrodą było zaproszenie na największe targi muzyczne świata Midem’93 w Cannes. Występ na Midem, w ramach koncertu „Rock na Wschodzie” został uznany przez krytyków i publiczność jako najlepszy spośród zespołów biorących udział w tym przedsięwzięciu. W październiku 92 zespół został zaproszony do udziału w Berlin Independence Days. W 1994 nakładem firmy Izabelin Studio ukazała się płytę „Transmission Into Your Heart”, a w 1995 pojawia się kolejna płyta „Generetion x”. Darek Malejonek jest także współtwórcą projektów 2 Tm 2,3 (Tymoteusz) oraz Arka Noego.
         W 1997 roku Maleo zakłada Maleo Reggae Rockers. Po roku pracy w lutym 1998 ukazuje się pierwsza płyta  pt. „ZaZuZi” (PolyGram Polska). Darek zaprosił do współpracy znakomitych muzyków. Album wypełnia muzyka reggae z elementami folkloru. Płyta stała się dla Maleo okazją do powrotu do źródeł, do muzyki której zawsze słuchał, którą zawsze grał.
         Zespół zaczął intensywnie koncertować,  grając mnóstwo imprez zarówno w Polsce jaki i za granicami.

>>Zapraszamy do GALERII<<

14 kwietnia 2014

więcej

 
Niedziela Palmowa - XXIX Dzień Młodzieży w Kościerzynie

Niedziela Palmowa - XXIX Dzień Młodzieży w Kościerzynie

          „Każdy z nas potrzebuje Kościoła”, powiedział młodym w Kościerzynie biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który przewodniczył diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Młodzieży.
         Do Kościerzyny przybyło w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, 4 tysiące młodych, którym towarzyszyło ponad 70 księży.
         Uroczystości rozpoczęły się przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Witając swojego biskupa młodzi nawiązali do słów papieża Franciszka, który napisał, że „ubodzy są dla nas konkretną okazją spotkania samego Chrystusa, dotknięcia Jego cierpiącego Ciała, dotknięcia Tego, który daje prawdziwe szczęście”. Młodzi ludzie, mówili dalej reprezentanci uczestników spotkania, którzy „idą z Chrystusem są silni i nie opychają się innymi rzeczami, mają też odwagę iść pod prąd”. Na koniec stwierdzili: „często gubimy się na ścieżkach życia, doświadczając beznadziejności, ale doświadczamy również, że prawdziwa moc, miłość i szczęście płyną z Krzyża Chrystusa”.
         Ulicami Kościerzyny przeszła następnie procesja z palmami. Po dojściu do ołtarza polowego na pl. Jana Pawła II przy kościerskim Sanktuarium Królowej Rodzin, rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny.
         Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. ks. prałat Marian Szczepiński, kustosz kościerskich sanktuariów powiedział, że młodzież przybywając do miejsc szczególnego kultu maryjnego „uczy się wiary, moralności, uczy się tego, jak nie zmarnować we współczesnym świecie jedynej szansy podarowanego im życia”.
         W homilii hierarcha nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży i motywu przewodniego „Błogosławieni ubodzy w duchu”. Bp Kasyna przypomniał o codziennych potrzebach człowieka, który „żeby żyć musi czerpać z zewnątrz”. Biskup zauważył, że „każdy oddech i każda kromka chleba jest obrazem zależności człowieka od tego, co zewnętrzne”. Nie można jednak, podkreślał kaznodzieja, wyciągać wniosku, że to jest najważniejsze. Nawet modlitwa Pańska „Ojcze nasz” nie zaczyna się od prośby o chleb, mówił biskup pelpliński. „Kiedy duch ludzki utonie niejako w chlebie, a myśląc szeroko, może to być dobrobyt, rzeczy materialne, internet i facebook, a także różnego rodzaju nałogi i pożądliwości, utonie tak mocno, że prawo chleba wyjdzie przed prawo o Królestwie Bożym i zacznie rządzić duchem naszym, wtedy duch nasz idzie w niewolę”, powiedział bp Kasyna. Główny celebrans przestrzegał dalej młodzież, że w takiej sytuacji „chleb przesłania wszystkie inne wartości i zabiera swobodę myślenia i zdolność poprawnego wartościowania”. Wtedy też, mówił biskup człowiek zniewolony „gotów jest sprzedać prawdę, sprawiedliwość i gotów jest odejść od Bożej woli”. Biskup pelpliński przypomniał, że człowiek ma też prawo do posiadania własności materialnych, ale powinien „widzieć drugiego człowieka, tego, który ma łzy w oku i potrafi z nim dzielić się kromką chleba”.
         Bp Kasyna apelował do młodych, aby wykorzystali Wielki Tydzień i prosili o łaskę wyciszenia w tym czasie oraz o ducha pokory. Przypominając swoje słowa do młodych kierowane na początku W. Postu, że „Kościół potrzebuje młodych”, podczas dzisiejszej homilii w Kościerzynie hierarcha podkreślił, że „każdy z nas potrzebuje Kościoła”. Hierarcha zauważył, że dzisiaj „niektórzy próbują obrzydzić nam obraz Kościoła”. Ale to właśnie w Kościele „oczekuje nas Chrystus i w Kościele otwierają się dla nas tajemnice i skarby”, z których człowiek może zaczerpnąć wiele dla siebie. „W Kościele jesteśmy blisko Bożego źródła”, powiedział kaznodzieja i dodał: „Kochajmy Kościół, bo Chrystusa go kocha i jest on mocny mocą Ducha Świętego”. Na koniec biskup pelpliński przypomniał osobę bł. Jana Pawła II, zachęcał do modlitwy za jego wstawiennictwem „w codziennym życiu, które bywa z różnych względów pogmatwane”.
        Po zakończonej Mszy św. delegacjom wszystkich dekanatów diecezji pelplińskiej wręczono lampiony z „Iskrą Bożego Miłosierdzia” i podsumowano konkurs na najpiękniejszą palmę. Bp Ryszard Kasyna pobłogosławił też sadzonki dębów ofiarowane przez Lasy Państwowe. Dęby otrzymali przedstawiciele parafii, w których zostaną one posadzone jako symbol dziękczynienia za kanonizację bł. Jana Pawła II.
         Wszyscy uczestnicy obchodu Dnia Młodzieży w Kościerzynie otrzymali posiłek a następnie odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu „Maleo Reggae Rockers”.

>>Zapraszamy do GALERII<<

źródło:http://radioglos.pl

14 kwietnia 2014
 

"Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę"

         W zeszłym roku 2013 dzięki 230 parafiom, które się zaangażowały udało nam się rozprowadzić 50 000 intencji, praktycznie każda oznacza innego księdza!!!
         Akcja polega na umożliwieniu wiernym w poszczególnych parafiach podjęcia modlitwy w intencji konkretnego księdza. Po Liturgii Wielkiego Czwartku będzie można otrzymać od ministrantów specjalnie przygotowane "wizytówki", na których widnieje imię księdza, rok jego święceń oraz intencja (ta sama dla wszystkich księży).
Osoba, która weźmie intencję tym samym zobowiązuje się do modlitwy za danego księdza przez kolejne 30 dni. Na wizytówce jest też wskazówka, że po zakończonej modlitwie można przekazać tę intencję kolejnej osobie, aby modlitwa trwała. W tym roku modlimy się o ukazywanie sobą Jezusa i wielką gorliwość w wlace o każdego człowieka.

Zapraszamy do modlitwy za kapłanów.

12 kwietnia 2014
 

12 kwietnia 2014
 
Dekanalny Konkurs Lektorski

Dekanalny Konkurs Lektorski

„Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je” (Łk 11, 28).

         Długa jest tradycja słuchania słowa Bożego i długa jest tradycja świadectwa dawanego Słowu, które w Chrystusie stało się Ciałem. Idzie ona przez stulecia. W tę tradycję wpisał się także Konkurs Lektorski, który odbył się 12 kwietnia w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie.
         Podczas konkursu można było usłyszeć słowo Boże proklamowane przez lektorów i lektorki dekanatu kościerskiego.
         Uczestnicy prezentowali dwa teksty z Apokalipsy św. Jana. Pierwszy fragment, który przygotowali samodzielnie z Pisma Świętego, a następnie drugi fragment wylosowany podczas konkursu.
         Komisja konkursowa w składzie ks. Marcin Leszczyński oraz Małgorzata Młyńska przyznali I miejsce Radosławowi Gołuńskiemu z Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie, II miejsce Bartłomiejowi Jakubkowi z Parafii św. Michała Archanioła w Lipuszu i III miejsce Juli Tusk z Parafii św. Michała Archanioła w Dekownicy.
         Wszystkim serdecznie gratulujemy.

>>Zapraszamy do GALERII<<

12 kwietnia 2014
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 130 >