rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Pielgrzymka dzień po dniu...

Witaj w Serwisie Pielgrzymkowym XXIII Kościerskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Powstał on po to, abyś mógł mieć szybki dostęp do informacji na temat tegorocznej XXIII Pielgrzymki KOŚCIERZYNA - JASNA GÓRA.
Na stronie będziemy prezentować najnowsze wydarzenia, które miały miejsce podczas pielgrzymki, pielgrzymkową muzykę oraz świadectwa wiary.
Zapraszamy również do Galerii zdjęć, gdzie w miarę możliwości będą dodawane nowe fotografie.

Historia Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Pątnicy mają przed sobą trasę liczącą ponad pięćset kilometrów, którą muszą pokonać w ciągu dwóch tygodni. Grupa kościerska wchodzi w skład pielgrzym¬ki diecezji pelplińskiej. Na pielgrzymkowy ekwipunek składają się: śpiewnik piel¬grzymkowy, mapa pielgrzymki, plakaty i znaczki pielgrzymkowe, kartki z po¬zdrowieniami z pielgrzymki i podziękowania dla dobrodziejów pielgrzymki.
        Początkiem tej pielgrzymki był wybór kardynała Karola Wojtyły na Stoli¬cę Piotrowa i jego apel o pomoc, skierowany do Polaków. 5 sierpnia 1979 r. z Torunia wyszła Pierwsza Pomorska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jej organizatorem i kierownikiem został ks. Stanisław Kardasz, proboszcz para¬fii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu. Stroną duchową zajął się ks. Stani¬sław Grunt, proboszcz parafii w Bydgoszczy Fordonie. Pielgrzymka liczyła ok. 1,5 tys. osób i wyszła, pomimo licznych akcji ze strony władz, mających na celu niedopuszczenie do jej zorganizowania. Pielgrzymka Pomorska łączy¬ła pątników z prawie całego Pomorza. Do Torunia ściągały setki młodych Ka¬szubów z Jastarni, Władysławowa, Pucka, Starzyna, Mechowa, Wejherowa, Sierakowic, Kartuz, Kościerzyny, Luzina, Redy, Rumi czy Gdyni. W 1980 r. w drugiej Pielgrzymce Pomorskiej uczestniczyło ok. 60 osób z Kościerzyny.
        W miarę rozrastania się Pielgrzymki Pomorskiej powstawały nowe piel¬grzymki z diecezji gdańskiej i diecezji chełmińskiej. Z tego pnia wyrosła tak¬że pielgrzymka kościerska, której inicjatorem był świeżo mianowany proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Marian Szczepiński.
Pierwszym przewodnikiem pielgrzymki został w 1991 r. ks. Leszek Grzela, prowadzący wcześniej piel¬grzymkę do Wejherowa. W grupie kościerskiej idą pielgrzymi z Lęborka i Kartuz, którzy zatrzymują się w Kościerzynie na nocleg.
        Po ks. Grzeli, który poprowadził jeszcze pielgrzymkę w 1992 r., jej opie¬kunami byli:
ks. Zbigniew Rutkowski (1993-1994),
ks. Michał Mazurek (1995-1998),
ks. Janusz Lipski (1999-2000),
ks. Bogusław Kwasigroch (2001-2008),
ks. Marcin Wawrzynkowski (2009 –2013)
ks. Piotr Pruski (2014)

29 lipca 2014 r. - Wejście grupy z Lęborka i Kartuz do Kościerzyny

30 lipca 2014
 
Projekcja następnego filmu 2.08.2014

Projekcja następnego filmu 2.08.2014

Zapraszamy na kolejny seans w "Kinie pod chmurką", który odbedzie się 26 lipca 2014 r. o godz. 21:30 na pl. Jana Pawła II. Tym razem zaprezentujemy film "Wiara Króla".

         18 domów poprawczych i 9 aresztów, to niechlubny bilans nastoletniego Brendana Kinga, który po zwolnieniu z aresztu próbuje ułożyć sobie życie w kolejnej rodzinie zastępczej. Nowi opiekunowie Brendana sami zmagają się z bólem po tragicznej śmierci ich ukochanego syna, zwłaszcza matka, która nie do końca akceptuje "nowego" członka rodziny. Również w szkole na nowym miejscu nie jest mu łatwo, piętno przeszłości utrudnia mu zdobycie akceptacji wśród swoich rówieśników. Brendan znajduje w końcu "swoje" miejsce i oparcie w grupie młodzieżowej, która kieruje się w swoim życiu wartościami chrześcijańskimi. Niestety członkowie gangu, do którego należał w przeszłości nie chcą mu pozwolić na odcięcie się od "starego" życia i dosyć mocno "uprzykrzają" mu życie.

Warto na seans zabrać kocyk i jak najwięcej znajomych.

28 lipca 2014
 
Wspomnienie św. Krzysztofa i błogosławieństwo pojazdów

Wspomnienie św. Krzysztofa i błogosławieństwo pojazdów

          Po Mszy św. o godz. 18:00 we wspomnienie św. Krzysztofa - patrona podróżujących, przy ul. Ogrodowej oraz na parkingu, odbyło się błogosławieństwo pojazdów i podróżujących.

Modlitwa kierowcy


O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną kalectwa czy śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen

Przykazania dla kierowców MIVA Polska:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy -  będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

>>Zapraszamy do GALERII<<

26 lipca 2014
 
Powiatowe Święto Policji

Powiatowe Święto Policji

         Swoje święto obchodzili dziś funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Świąteczne obchody policjanci rozpoczęli od Mszy św. sprawowanej w ich intencji w kościele pw. Świętej Trójcy.  Spotkaniu liturgicznemu przewodniczył ks. prałat Marian Szczepiński - kapelan Policji Komendy Powiatowej w Kościerzynie wraz z ks. Ryszardem Pacholcem - proboszczem Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie, ks. Bogusławem Kwasigrochem - proboszczem Parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, ks. prałatem Zbigniewem Reglińskim oraz ks. Andrzejem Drawsem, który pracuje na Ukrainie.
         Podczas homilii ks. prałat życzył policjantkom i policjantom, aby praca którą wykonują sprawiała im satysfakcję, aby zawsze wracali do domu szczególnie po trudnej akcji w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
         Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował policjantom za wytrwałą i gorliwą służbę na rzecz zachowania porządku fizycznego i moralnego w naszym mieście.

23 lipca 2014
 

„Świętymi bądźcie!”

 

ZACHĘTA BISKUPA PELPLIŃSKIEGO DO UDZIAŁU
W DIECEZJALNEJ PIESZEJ PIELGRZYMCE NA JASNĄ GÓRĘ

Siostry i bracia.
         Już za kilka dni z wielu miejsc naszej diecezji wyruszą pielgrzymi, zdążający do Częstochowy, aby tam spotkać się z Jasnogórską Panią. Będzie to czas modlitwy, wysiłku, doświadczenia Boga i drugiego człowieka, przedstawienia Panu intencji, które znajdują się w pielgrzymich sercach.
         Różne mogą być motywy pielgrzymowania. Nam w tym roku przyświeca przede wszystkim jeden: wdzięczność za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 27 lat piesi pielgrzymi nieśli swoją pątniczą drogą pomoc Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, potem modlili się o jego beatyfikację i kanonizację. Ta modlitwa okazała się skuteczna i przyniosła spodziewane owoce.
         Tegoroczny trud pielgrzymi będziemy przeżywać pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Jego inspiratorem jest również św. Jan Paweł II, który w Starym Sączu, kanonizując bł. Kingę zostawił Polakom niełatwe zadanie: „Uczyńcie III tysiąclecie erą ludzi świętych!”. Pielgrzymka to bardzo dobry czas, aby odpowiedzieć na to wezwanie i podjąć pracę nad własnym uświęceniem.
        Zwracam się zatem z serdeczną zachętą do wszystkich diecezjan do uczestnictwa w tegorocznej pielgrzymce. Zapraszam młodszych i starszych, wieloletnich już pielgrzymów, jak i tych, którzy na pielgrzymią drogę mogą się udać po raz pierwszy. Każdy i każda z Was jest oczekiwany w pątniczej wspólnocie.
         Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w pielgrzymiej drodze ze względu na wiek, stan zdrowia, pracę, żniwa i inne ważne przyczyny, zachęcam do duchowego pielgrzymowania. Niech wiąże się ono z modlitewną wspólnotą z jasnogórskimi pielgrzymami, wysłuchaniem codziennych relacji z trasy pielgrzymki i fragmentów konferencji wygłaszanych na pątniczej trasie, a nadawanych na falach naszego diecezjalnego Radia Głos.
         Wszystkim pielgrzymom, także tym duchowym, z serca błogosławię.

                                                                                            Wasz biskup

                                                                                                     + Ryszard Kasyna        

23 lipca 2014
 
Żyj zgodnie z naturą!

Żyj zgodnie z naturą!

         Naturae convenienter vive! (Żyj zgodnie z naturą!) – tymi słowami już antyczni wykazywali kierunek swojego życia, wskazując, aby żyć w zgodzie z otaczającym człowieka światem. Za swoje motto wzięła je grupa 26 młodych, nade wszystko ministrantów i lektorów z parafii p.w. Trójcy Świętej w Kościerzynie, którzy w dniach 14-19 lipca br. wyruszyli do Ostrzyc k. Kartuz na swój wakacyjny wypoczynek.
        Ich domem na te parę dni stał się usytuowany nad jeziorem Dom Wypoczynkowy „Ostrzyk” prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo z Kartuz. Grupą opiekowała się czteroosobowa kadra. Kierownikiem wyjazdu był ks. wikariusz Marcin Leszczyński.
         W czasie czasu spędzonego w urokliwej kaszubskiej miejscowości wiele czasu spędzano na wspólnych zabawach i grach zespołowych, wszak to czas wakacji i aktywnego wypoczynku. Kąpiele w jeziorze, quizy, wieczorne podchody, gry w piłkę nożną, wspólne grille, skoki na trampolinach, powietrzne akrobacje na różnorakich huśtawkach czy wieczorne pogodne wieczory – to niektóre z atrakcji jakie w Ostrzycach napotkały najmłodszych. Centralnym punktem każdego dnia była oczywiście wspólna Eucharystia. Pozostały czas, obok zabaw, był okazją do nauki gospodarności – przygotowywanie wspólnych posiłków, porządkowanie pokoi oraz ośrodka, a także troska o dobro innych.
         Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie. Trzeciego dnia wspólnych kolonii dzieci wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową. Wpierw pojechali do Mirachowa k. Kartuz, gdzie w tamtejszym rezerwacie przyrody oraz w okolicznych lasach wzięli udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, które poprowadziła pani Joanna Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach. W czasie spaceru dzieci poznały tajemnice zwierząt, jakie zamieszkują dane tereny, zapoznały się z drzewostanem, wzięły udział w warsztatach plastycznych oraz przeszli przez Bunkier Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski „Ptasia Wola”, poznając przy tym historię młodzieńców, którzy przeciwstawiali się wcielenia do niemieckiej armii w czasie II wojny światowej. Nie zabrakło też zabaw na świeżym powietrzu. Pobyt w Mirachowie zakończyło ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Ponadto udano się do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie oraz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie, gdzie poznali historię cudownej figury Matki Bożej i uczestniczyli we wspólnotowej Eucharystii.
         Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w choćby najmniejszy sposób przyczynili się do organizacji tego wyjazdu.

>>Zapraszamy do GALERII<<

21 lipca 2014
 
Projekcja następnego filmu 26.07.2014

Projekcja następnego filmu 26.07.2014

Zapraszamy na kolejny seans w "Kinie pod chmurką", który odbedzie się 26 lipca 2014 r. o godz. 21:30 na pl. Jana Pawła II. Tym razem zaprezentujemy film "Próba Ogniowa".


         Kapitan Caleb Holt przestrzega w swojej pracy starej zasady postępowania strażaków: „Nie zostawia się partnera, szczególnie w czasie pożaru”. W płonącym budynku wydaje mu się to być czymś oczywistym, jednakże nie umie zastosować tej samej reguły w ziębnącej atmosferze swego własnego małżeństwa.
         Ciągłe kłótnie Caleba i jego żony Catherine doprowadziły ich w końcu do stwierdzenia, iż „to wszystko nie ma już dalej sensu. Za namową swojego taty Caleb rozpoczyna eksperyment: "Wyzwanie miłosne" stosując się przez 40 dni do zasad z książki "Odwaga miłości"

 

Warto na seans zabrać kocyk i jak najwięcej znajomych.

20 lipca 2014
 
Przyjmij strudzonego pielgrzyma

Przyjmij strudzonego pielgrzyma

        We środę, 30 lipca wyruszy z naszej parafii XXIV piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
Natomiast we wtorek (29 lipca) przybędą do nas pielgrzymi z Kartuz i Lęborka.
        Bardzo prosimy parafian, którzy pragną przyjąć ich na nocleg o zgłoszenie swoich adresów w biurze parafialnym, bądź mailowo na adres: nouvele@poczta.onet.pl podając imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i ilość osób.

19 lipca 2014
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 142 >