Rekolekcje adwentowe

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi dla nas ks. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście zapraszamy do oglądania Mszy św. z nauką rekolekcyjna (transmisja z Mszy św. o godz 7.30) drogą internetową na https://www.koscierzyna24.info/ lub na fb naszej parafii.

Niech czas rekolekcji będzie dobrym duchowym doświadczeniem i przyniesie jak najobfitsze owoce w życiu codziennym!

Podajemy plan naszych rekolekcji:

28 listopada 2020

Czas oczekiwania na przyjście Pana

Już czas adwentu! Radośnie chcemy oczekiwać na przyjście Pana! Zapraszamy na rekolekcje, które wprowadzą nas w czas adwentu i świąt Bożego Narodzenia oraz na roraty, gdzie razem z Maryją będziemy modlić się i oczekiwać.

A teraz kilka słów o znaczeniu adwentu...

28 listopada 2020

śp. ks. Tomasz

W niedzielę wieczorem, po ciężkiej chorobie, zaopatrzony sakramantami odszedł do wieczności ks. Tomasz Krajna, nasz wikariusz, kapelan ss. niepokalanek.

W intencji śp. ks. Tomasza zostaną odprawione Msze św. w kościele ss. Niepokalanek w najbliższą środę i czwartek o godz. 18.00.

Msza Święta pogrzebowa sprawowana będzie pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny w czwartek, 26 listopada 2020 roku, o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.
Ciało kapłana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Śliwicach.

Niech odpoczywa w Panu na wieki!

24 listopada 2020

Transmisja

W zakładce "ciekawe linki" został umieszczony adres internetowy (będzie aktualizowany) kierujący do transmicji Mszy św. z naszego kościoła. Zachęcamy do skorzystania!

15 listopada 2020

Rejonowy Kurs Lektorski

W naszej parafii, w październiku, odbył się rejonowy kurs lektorski. Wzięło w nim udział 33 kandydatów. Składał się on  z trzech zjazdów. Kandydaci na lektorów poznawali m. in. Pismo Święte, budowę Mszy świętej, okresy liturgiczne, a także mieli zajęcia z dykcji. Mszy świętej z nałożeniem krzyży lektorskich przewodniczył ks. prał. Jan Ostrowski – Dziekan dekanatu kościerskiego. Natomiast odpowiedzialnym za ministrantów w naszym rejonie jest ks. Sławek Serkowski.

Dzięki temu kursowi w naszej parafii mamy 4 nowych lektorów i 1 lektorkę.

Gratulujemy!

3 listopada 2020

Wizytacja kanoniczna naszej parafii i udzielenie sakramentu bierzmowania

Wizytacja kanoniczna to spotkanie co 5 lat Księdza Biskupa z konkretną parafią w diecezji. W dniu 30 X – w czasie trwającej pandemii – odbyła się w naszej parafii i była zwieńczeniem wizytacji w całym dekanacie kościerskim.

Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna spotkał się z księżmi posługującymi i zamieszkałymi na terenie naszej parafii, odwiedził wspólnoty zakonne SS. Elżbietanek i Niepokalanek, modlił się razem z parafianami koronką do miłosierdzia Bożego i na cmentarzu za zmarłych, spotkał się z radą duszpasterską i ekonomiczną, nawiedził wszystkie kościoły. Zwieńczeniem  wizytacji była uroczysta, koncelebrowana z kapłanami dekanatu Msza święta, podczas której 125 osób przyjęło sakrament bierzmowania.

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad” – tymi słowami młodzież z naszej parafii wyraziła chęć przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Młodzieży życzymy licznych darów Ducha Świętego i silnej wiary!

6 listopada 2020

Odpust za zmarłych

Przez cały listopad Kościół umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego dla dusz cierpiących w czyśćcu. Zwyczajowo odpust zupełny dla zmarłych można uzyskać w okresie 1-8 listopada poprzez pobożne nawiedzenie cmentarza oraz spełnienie zwykłych warunków odpustu. Z powodu pandemii koronawirusa oraz związanymi z nią trudnościami w dotarciu na groby najbliższych, Penitencjarnia Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.

Więcej szczegółow TUTAJ

1 listopada 2020

Cmentarz

W dniach 31 października - 02 listopada (sobota, niedziela i poniedziałek)
decyzją władz państwowych cmentarz jest zamknięty.

Przypominamy:

- Groby, którymi rodzina chce nadal dysponować po 20 latach od pogrzebu swoich bliskich, należy przedłużać, czyli prolongować. Dotyczy to każdego grobu, bez względu na wielkość pomnika (pojedynczy, podwójny). Należy również przedłużać puste, wolne miejsca, które pozostają w gestii rodziny. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w biurze parafialnym.

- Dokumenty cmentarne muszą odpowiadać stanowi faktycznemu – jeśli więc dojdzie do zmiany rodzaju grobu (np. z głębinowego na zwykły lub odwrotnie), to należy dokonać korekty w dokumentacji w biurze parafialnym.

- Nagrobki sprzed roku 1945 objęte są ochroną prawną, więc nie można ich likwidować, a wszelkie zmiany, naprawy, renowacje muszą zostać uzgodnione zarówno z zarządcą cmentarza jak i konserwatorem zabytków w Starostwie Kościerskim.

- Tworzymy komputerową bazę danych naszego cmentarza; bardzo prosimy o zapoznanie się z podziałem naszego cmentarza na części i sektory. Przy tworzeniu fotograficznej dokumentacji miejsc na cmentarzu okazało się, że duża ich część nie jest przedłużona, prolongowana. Zgodnie z przepisami, w takim wypadku przechodzą one na własność zarządcy, który może je wykorzystać i to niezależnie, czy jest ustawiony pomnik, czy go nie ma.

- Regulamin cmentarza nie przewiduje ustawiania ławek, okładania nagrobków kostką lub sadzenia dodatkowych krzewów.

31 października 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 216 >