Odpust Matki Boskiej Bolesnej

Dziś przeżywaliśmy odpust sanktuaryjny ku czci Matki Bożej Bolesnej. Sumie Odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel.

20 września 2014

Triduum św. Stanisława Kostki

Pierwszy dzień ku czci Świętego Stanisława Kostki przebiegł pod hasłem 5R. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - zapraszamy we środę i czwartek o 16.30 do kościoła parafialnego :)

20 września 2014

Zaproszenie na Odpust Matki Bożej Bolesnej

Zapraszamy bardzo serdecznie na odpust Matki Bożej Bolesnej. Do udziału w tej uroczystości szczególnie zachęcamy osoby należące do Róż Różańcowych oraz osoby Życia Konsekrowanego. Msze św. zostaną odprawione o 6.30, 8.00 i 9.00. O 11.00 rozpocznie się nabożeństwo oczekiwania na placu Jana Pawła II. O 11.30 z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wyruszy procesja pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Wiesława Śmigla a o 12.00 rozpocznie się suma odpustowa. Wieczorna Msza św. o godz. 18.00.

16 września 2014

Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego

Mszy świętej odpustowej o godzinie 12.30 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Biskup Senior dr Piotr Krupa, na pozostałych mszach świętych refleksją nad Słowem Bożym dzielił się Oficjał Sądu Biskupiego w Pelplinie ks. kanonik dr Wiesław Mazurowski. Po wieczornej Eucharystii tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, której przewodniczył ks. Proboszcz Prałat Marian Szczepiński zakończona Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem wszystkich kapłanów.

14 września 2014

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie rezygnacji z lekcji religii

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Warszawa, 11 września 2014 r.

W związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że:

1. W publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym.

2. Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie.

3. Dnia 28 sierpnia 2013 r. Komisja Wychowania przypomniała, że „przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia”.

Ks. dr Marek Korgul
Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Warszawa, dnia 11 września 2014 r.

14 września 2014

Pielgrzymka alumnów I roku WSD w Pelplinie

Klerycy pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie przybyli do naszej parafii wraz z ks. wicerektorem dr. Januszem Chyłą oraz ojcem duchownym dr. Rafałem Barcińskim aby zawierzyć Matce Bożej swoje rozpoczynające się przygotowanie do kapłaństwa. Kustosz Sanktuariów, ks. prałat Marian Szczepiński w słowie skierowanym do alumnów uwrażliwiał ich by przykładając reke do pługa swojego powołania nie ogladali się wstecz, ale wpatrzeni w Maryję pielęgnowali dar odczytanego powołania. Po Mszy świętej klerycy odmówili różaniec i zapoznali się z historią parafii oraz obu sanktuariów znajdujących się w niej.

12 września 2014

Ogłoszenie o prolongatach miejsc na cmentarzu.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich użytkowników cmentarza, którzy nie prolongowali miejsc swoich zmarłych po 20 latach od pochówku, o uczynienie tego do dnia 1 listopada 2014. Miejsca nie prolongowane zostaną rozdysponowane.

6 września 2014

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Mszą świętą o godzinie 8.00 młodzież szkół średnich rozpoczęła nowy rok szkolny i katechetyczny. Ks.Prałat Marian Szczepiński podczas homilii zachęcał młodych ludzi do bycia świadkami w swoich środowiskach koleżeńskich i szkolnych. O 15.15 młodzież gimnazjalna powierzy Panu Bogu kolejny rok swojej nauki i formacji, a o 16.30 dzieci ze szkół podstawowych. W czasie tej Mszy świętej zostaną poświęcone plecaki, książki i przybory szkolne uczniów klas pierwszych.

1 września 2014

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 144 >