rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

25 lat posługi ks. prał. M. Szczepińskiego w Kościerzynie

26 sierpnia 2015 roku, odbyły się uroczystości podsumowujące 25-letnią posługę duszpasterską w Kościerzynie ks. prałata Mariana Szczepińskiego.

Rozpoczęło je podniosłe spotkanie w Sali im. Lubomira Szopińskiego w Urzędzie Miasta. Następnie w kościele Św. Trójcy była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Współkoncelebransami, wraz z wieloma prezbiterami, byli księża biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Krupa.

W homilii bp Kasyna stwierdził między innymi: "Nie ma odpoczynku od kapłaństwa i od wiary”. Hierarcha dziękując z 45 lat pracy kapłańskiej jubilata, dodał: „Także dzisiaj Bóg czeka na twoje serce, czeka na twoją wiarę i nadzieję, czeka na twoją cierpliwość, otwarcie, służbę i na twoje cierpienie”.

 Ks. M. Szczepiński z dniem 31 sierpnia br. kończy posługę proboszcza parafii św. Trójcy oraz kustosza kościerskich sanktuariów Maryjnych i przechodzi na emeryturę. Będzie nadal sprawował opiekę duszpasterską w diecezji pelplińskiej nad osobami konsekrowanymi.

Relacja z uroczystości na stronie radia GŁOS

27 sierpnia 2015
 
Koncert w Sanktuarium Królowej Rodzin

Koncert w Sanktuarium Królowej Rodzin

W niedzielę w naszym kościele parafialnym o godz. 19.00 wierni mieli okazję uczestniczyć w koncercie organowym.  Koncert odbył się w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Słuchacze usłyszeli utwory operowe i operetkowe. Zaprezentowali je Gedymin Grubba (na organach) oraz Anita Rywalska-Sosnowska (sopran). Ostatni utwór został dedykowany ks. prałatowi Marianowi Szczepińskiemu, który odchodzi na emeryturę jako podziękowanie za współpracę z Festiwalem i krzewienie muzyki.

>>Zapraszamy do GALERII<<

17 sierpnia 2015
 

Pielgrzymka dzień po dniu...

Witaj w Serwisie Pielgrzymkowym Jubileuszowej XXV Kościerskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Powstał on po to, abyś mógł mieć szybki dostęp do informacji na temat tegorocznej XXIII Pielgrzymki KOŚCIERZYNA - JASNA GÓRA.
Na stronie będziemy prezentować najnowsze wydarzenia, które miały miejsce podczas pielgrzymki, pielgrzymkową muzykę oraz świadectwa wiary.
Zapraszamy również do Galerii zdjęć, gdzie w miarę możliwości będą dodawane nowe fotografie.

Historia Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Pątnicy mają przed sobą trasę liczącą ponad pięćset kilometrów, którą muszą pokonać w ciągu dwóch tygodni. Grupa kościerska wchodzi w skład pielgrzymki diecezji pelplińskiej. Na pielgrzymkowy ekwipunek składają się: śpiewnik pielgrzymkowy, mapa pielgrzymki, plakaty i znaczki pielgrzymkowe, kartki z pozdrowieniami z pielgrzymki i podziękowania dla dobrodziejów pielgrzymki.
        Początkiem tej pielgrzymki był wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrowa i jego apel o pomoc, skierowany do Polaków. 5 sierpnia 1979 r. z Torunia wyszła Pierwsza Pomorska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jej organizatorem i kierownikiem został ks. Stanisław Kardasz, proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu. Stroną duchową zajął się ks. Stanisław Grunt, proboszcz parafii w Bydgoszczy Fordonie. Pielgrzymka liczyła ok. 1,5 tys. osób i wyszła, pomimo licznych akcji ze strony władz, mających na celu niedopuszczenie do jej zorganizowania. Pielgrzymka Pomorska łączyła pątników z prawie całego Pomorza. Do Torunia ściągały setki młodych Kaszubów z Jastarni, Władysławowa, Pucka, Starzyna, Mechowa, Wejherowa, Sierakowic, Kartuz, Kościerzyny, Luzina, Redy, Rumi czy Gdyni. W 1980 r. w drugiej Pielgrzymce Pomorskiej uczestniczyło ok. 60 osób z Kościerzyny.
        W miarę rozrastania się Pielgrzymki Pomorskiej powstawały nowe pielgrzymki z diecezji gdańskiej i diecezji chełmińskiej. Z tego pnia wyrosła także pielgrzymka kościerska, której inicjatorem był świeżo mianowany proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Marian Szczepiński.
Pierwszym przewodnikiem pielgrzymki został w 1991 r. ks. Leszek Grzela, prowadzący wcześniej pielgrzymkę do Wejherowa. W grupie kościerskiej idą pielgrzymi z Lęborka i Kartuz, którzy zatrzymują się w Kościerzynie na nocleg.
        Po ks. Grzeli, który poprowadził jeszcze pielgrzymkę w 1992 r., jej opiekunami byli:
ks. Zbigniew Rutkowski (1993-1994),
ks. Michał Mazurek (1995-1998),
ks. Janusz Lipski (1999-2000),
ks. Bogusław Kwasigroch (2001-2008),
ks. Marcin Wawrzynkowski (2009 –2013)
ks. Piotr Pruski (2014 - 2015)

30 lipca 2015 r. - Msza św. na rozpoczęcie Jubileuszowej XXV Kościerskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

*         Już po raz XXV z Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin wyruszyła Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
         30 lipca br. o godz. 6:30 uroczystej Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Na Mszę św. zaproszeni byli wszyscy przewodnicy, którzy w przeciągu 25 lat pielgrzymki prowadzili pątników do Jasnogórskiej Pani.
         W homilii Ksiądz Biskup mówił, aby każdy z pielgrzymów "doniósł" Jezusowi w słowach modlitwy wszystkie swoje troski i zmartwienia oraz radości przeżywane w ciągu swojego życia.
         Po Mszy św. z racji jubileuszu pielgrzymki ks. prałat Marian Szczepiński podziękował wszystkim dotychczasowym przewodnikom za trud włożony w przygotowanie i prowadzenie pielgrzymki. Każdy z przybyłych przewodników otrzymał pamiątkową statuetkę. Następnie przewodnik grupy kościerskiej ks. Piotr Pruski podziękował Księdzu Biskupowi za Ofiarę Mszy św. i modlitwę w intencji pielgrzymów oraz przedstawił ogłoszenia pielgrzymkowe.
         Pielgrzymi wyruszyli na pierwszy etap pielgrzymiego szlaku, który zakończy się noclegiem w Lubni. 

 

*O godz. 20:30 na placu przy figurce, odbył się pogodny wieczór, podczas którego niezastąpieni klerycy przedstawili wszystkich funkcyjnych pielgrzymów posługujących na pielgrzymce: kapłanów (w tym ks. przewodnika, który sądząc po zdjęciu wyjechał na wczasy, a nie na pielgrzymkę) siostry zakonne, kleryków, bazę, transport, bagażowych, porządkowych, służbę medyczną oraz kierowców pielgrzymki.

 

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<

31 lipca 2015 r. -Chojnice

*Dzisiaj pielgrzymi dotarli do Chojnic, gdzie na chojnickim rynku o godz 20:30 odbyły się śpiewy, które miały na celu zintegrowanie pielgrzymów, ale również ukazanie wielkiej radości drzemiącej w pielgrzymach. O godz. 21:00 w bazylice chojnickiej pielgrzymi wraz z wiernymi uczestniczyli w modlitwie apelowej.

 

 

 

1 sierpnia 2015 r. -Droga do Sępólna Krajeńskiego

*W pierwszy dzien miesiąca sierpnia, pielgrzymi wyruszyli w drogę pokonując kolejny etap pierlgrzymki na Jasną Górę. Celem tego dnia było Sęplno Krajeńskie.

*Na rozpoczęcie dnia pątnicy uczestniczyli w Mszy św. której przewodniczył Neoprezbiter ks. Grzegorz Formela pochodzący z Borucina, pielgrzymujacy niegdyś z grupą kościerską. Po Mszy św. ks. Grzegorz udzielił wszystkim pielgrzymom oraz wiernym prymicyjnego błogosławieństwa.

*Na zakończenie kolejnego dnia pielgrzymowania pielgrzymi uczestniczyli w wspólnej zabawie przed kościołem. Wspólne pląsy, tańce i tradycyjna belgijka dały dużo radości, jakrównieżpokazały że pielgrzymi mają jeszcze wiele sił. Naszą wspólnotę pielgrzymkową odwiedził dzisiaj ks. prałat Marian Szczepiński.

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

 

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<

2 sierpnia 2015 r. -Wejście do miejscowości Mrocza

         

3 sierpnia 2015 r. - Jubileuszowa XXV Piesza Pielgrzymka Kościerzyna - Jasna Góra w Nakle nad Notecią

*3 sierpnia w Parafii pod wezwaniem św. Stanisława zjawiła się piesza pielgrzymka z Kościerzyny.

Około 300 osób mogło odpocząć, zjeść ciepły posiłek i porozmawiać w cieniu drzew. 25 Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny zgromadziła również osoby z innych miast, np. Lęborka. Cała trasa wynosi około 550 kilometrów.

Mimo wysokiej temperatury pielgrzymi nie tracą dobrego humoru i czekają na dalszą część wędrówki na Jasną Górę. Jeszcze w tym samym dniu ich kolejną stacją jest Szubin. Na Jasną Górę dotrą natomiast 13 sierpnia.

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<

 

 

4 sierpnia 2015 r. -Pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę

*W tej trzystuosobowej pielgrzymce uczestniczy 11 kapłanów. Na wózku inwalidzkim jedzie Patryk z Lubnii. Biorą też udział siostry franciszkanki z Orlika. Większość pielgrzymów to młodzi ludzie, którzy idąc modlą się w różnych intencjach, własnych jak i cudzych. Promują Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie.

Jak powiedział ks. Piotr Pruski - pielgrzymka jest zabezpieczona medycznie i logistycznie. Pielgrzymi spotykają się z życzliwością parafian u których kwaterują i otrzymują posiłki. Każdy etap jest podzielony na marsz i odpoczynek. Przed nimi jeszcze szmat drogi. 13 sierpnia dojdą do Jasnej Góry i pokłonią się Jasnogórskiej Pani. Każdy pielgrzym oczekuje tego dnia z radością, aby swój trud zanieść Matce Boskiej.

W mury Szubina, pielgrzymi weszli wczoraj po godzinie 17.00 ze śpiewem, po przebytych 34,5 km idąc z Mroczy. Po wejściu do Kościoła pw. św. Marcina, każdy usiadł jak mógł, wprost na posadzce. Trudy pielgrzymowania jednak nie odebrały im humoru. Śpiewem i tańcem wyrażali swą radość. Pielgrzymów powitał proboszcz parafii ks. dziekan Tadeusz Lesiński. Na zakończenie dnia odprawiono Apel Jasnogórski i wszyscy udali się na kwatery przygotowane przez szubinian.

We wtorek rano, już na godzinę 6.00 pątnicy stawili się do kościoła na poranną mszę św. i wyruszyli na swój szlak, wiodący do Częstochowy. Dzisiaj trudny etap – 37 km w dużym upale. Odpoczynki będą w Kowalewie, Żninie, Godawie i Gąsawie. Dzień zakończą w Szelejewie.

Życzmy im wytrwałości w tym zbożnym celu.

*Pogodny wieczór w Szelejewie

 

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<
5 sierpnia 2015 r. - Wizyta redaktora radia Głos

Relacja z trasy pielgrzymki

 

 

 

6 sierpnia 2015 r. - Gmina Orchowo o naszej Pielgrzymce

*Wczoraj wieczorem do Orchowa dotarła 25 Piesza Pielgrzymka Kościerska. Około 350 osobowa grupa pielgrzymów skorzystała z gościnności mieszkańców gminy (parafian dwóch orchowskich parafii), którzy zaoferowali im nocleg. Według relacji pątników, niektórzy byli w drodze już dwunasty dzień, a przed nimi jeszcze tydzień drogi na Jasną Górę.

 

7 sierpnia 2015 r. - Wejście do malanowskiej parafii

*Tego dnia, pokonaliśmy najdłuższy etap z Konina - Gosławic do Malanowa. Był to dzień pełen emocji, ale także wielkiej życzliwości ludzi. Wszystkim w sposób szczególny zapadły pyszne pączki w Dziadowicach i straż pożarna w Kotwasicach. Po dojściu na nocleg pielgrzymi z radością chwalili Boga w kościele.

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<

8 sierpnia 2015 r. - Radosne dzwony w Goszczanowie

*Bijące dzwony zwiastujące nadejście pielgrzymów to element charakteryzujący wiele parafii, które pielgrzymi nawiedzają na swojej drodze. W Goszczanowie dzwony biją tak długo, aż ostatni pielgrzym znajdzie nocleg. Piękny to zwyczaj.

9 sierpnia 2015 r. - Ewangelizacja na sieradzkim rynku

*Kolejny dzień pielgrzymowania zakończył się w Sieradzu. Podczas tego dnia do grupy zawitał ks. rektor pelplińskiego seminarium - ks. prałat Antoni Bączkowski.
*Tradycyjnie pątnicy wyszli na ulice Sieradza (Rynek), aby dzielić się radością i głosić Jezusa wszystkim mieszkańcom. Zabawa na rynku znalazła swój finał w Sieradzkiej Kolegiacie gdzie o 21:00 odbyła się wspólna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Apel w Sieradzkiej Kolegiacie

10 sierpnia 2015 r. - Kierownik ks. Andrzej Szopiński w grupie kościerskiej

*         Co roku 10 sierpnia grupę kościerską odwiedza ks. kanonik Andrzej Szopiński, który jest kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej. Ks. Andrzej rano przewodniczył Mszy św. w sieradzkiej kolegiacie.
*         Dzisiaj również przypada liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca - diakona i męczennika. Swoje święto obchodzili diakoni Stanisław i Michał, którzy pielgrzymowali razem z nami. Naszym diakonom życzymy wielu Bożych łask na drodze ku kapłaństwu.

         W naszej grupie gościlismy również dzisiaj ks. Jerzego Zgode - delegata Księdza Biskupa ds. misji, który wygłosiłpodczas pierwszego etapu pątniczego szlaku konferencję.

11 sierpnia 2015 r. - Dane statystyczne

*Na dzień 11 sierpnia 2015 roku zapisanych było 320 pielgrzymów. Liczba uczestników wciąż wzrasta.
Pielgrzymom towarzyszy 13 kapłanów, 2 diakonów, 13 kleryków i 3 siostry zakonne
W słuzbie medycznej pracuje 8 osób
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa 12 porządkowych
4 kierowców wozi niektórych pielgrzymów
Sekretariat pielgrzymki tworzą 2 osoby
Śpiew animuje 12 osób
Pielgrzymka posiada 2 kwatermistrzów

12 sierpnia 2015 r. - Ślub w Białej

*     Dzisiaj ok godz. 18:00 pielgrzymi dotarli do miejscowości Biała. To był długo wyczekiwany dzień przez wszystkich pielgrzymów ponieważ to właśnie w tej miejscowości miało miejsce niezwykłe wydarzenie - ślub Joanny i Jarosława.
Po uroczystości zaślubin podczas "wesela" grupę kościerską wraz z dyrektorem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej odwiedził Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.
         Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom błogosławieństwa na ostatni etap pielgrzymiej drogi oraz obwieścił dla wielu radosną wiadomość, iż odtąd grupa kościerska zmieni nazwę na Grupa kaszubska diecezji pelplińskiej.

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

>> Zapraszamy do GALERII pielgrzymki<<

13 sierpnia 2015 r. - Zakończyła się Jubileuszowa XXV Kościerska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

         W czwartek, 13 sierpnia  320 pielgrzymów z grupy kościerskiej weszło na Jasną . Tradycyjnie rano o godz. 7.30 pielgrzymów witał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. prał. Antoni Bączkowski. Swoich diecezjan witał pod Wałami Jasnogórskimi Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.
         Msza Święta o godz. 11:30 koncelebrowana przez księży biskupów i prezbiterów zakończyła kolejną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

 

Podziękowanie

Pragniemy jako wspólnota grupy kościerskiej, która pielgrzymowała na Jasną Górę podziękować wszystkim naszym parafianom oraz życzliwym ludziom, którzy wspomogli wytrwałą modlitwą oraz materialnie nasze pielgrzymowanie.
Dzięki Wam kochani udało się dojść do Tronu Matki Bożej Częstochowskiej i powierzyć Jej nasze intencje, Wasze intencje oraz całej wspólnoty parafialnej.

                                                                                            Dziękujemy!!!
                                                                                            ks. Piotr Pruski
                                                                                           Przewodnik Grupy Kościerskiej
                                                                                         oraz
                                                                                        Wdzięczni Pielgrzymi

22 sierpnia 2015
 
Koncert finałowy Instytutu SUZUKI

Koncert finałowy Instytutu SUZUKI

 W kościele Świętej Trójcy poraz kolejny odbył się koncert finałowy dzieci z Instytutu SUZUKI Centrum Rozwoju Talentów.
         Podczas koncertu zaprezentowały się dzieci od I do III książki grających na skrzypcach, które brały udział w Warsztatach „SZARLOTKA 2015".

>>Zapraszamy do GAELRII<<

25 lipca 2015
 
85. rocznicę konsekracji naszego kościoła parafialnego. (22.07.2015)

85. rocznicę konsekracji naszego kościoła parafialnego. (22.07.2015)

         Według przedwojennego „Słowa Pomorskiego” pierwszą konsekrowaną świątynią na Kaszubach był kościół św. Trójcy w Kościerzynie. Ta uroczystość odbyła się za probostwa Jana Krysińskiego. Przypadła 22 lipca 1930 r. i miała przebieg niezwykle uroczysty. Na ten dzień proboszcz parafii wydał specjalną odezwę do swoich wiernych: „Uprasza się również, aby domy przy ulicy Dworcowej, 3 Maja, Gdańskiej i rynku dekorowano, całe miasto zaś oflagowano(...) ks. biskup przyjedzie od strony Kiszewa-Klińcz-Kościerzyna i stanie przy figurze Chrystusa Króla. Stąd ruszy pochód do kościoła. Uprasza się przedstawicieli władz, towarzystwa i bractwa, aby wzięły udział w przywitaniu dostojnika Kościoła, a mianowicie aby ustawiły szpaler od figury Chrystusa Króla do kościoła”. Początkowo konsekracji kościoła miał dokonać ks. bp Stanisław Okoniewski, z powodu choroby zastąpił go sufragan Konstantyn Dominik. Ks. biskupa na granicy powiatowej powitał starosta Malanowski i ks. dziekan Podlaszewski. W mieście przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego przywitał ks. biskupa Józef Tkaczyk, zastępca burmistrza. Po wygłoszonej przemowie głos zabrał ks. bp Dominik zaznaczając, że cieszy się ogromnie, że to właśnie on jako Kaszuba ma zaszczyt dokonać pierwszej w swym urzędowaniu konsekracji kościoła na Kaszubach. W procesji wprowadzono ks. biskupa do kościoła, gdzie go powitał ks. proboszcz Krysiński. Po wstępnych modlitwach przeniesiono relikwie św. przeznaczone dla głównego ołtarza do namiotu zbudowanego przy figurze Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Nazajutrz 22 lipca celebrował ks. biskup mszę św. w namiocie. O godz. 8 rozpoczęły się ceremonie konsekracji kościoła i głównego ołtarza. W czasie konsekracji w ołtarzu umieszczono płytkę z relikwiami –portatyl. Po konsekracji odprawił ks. proboszcz Krysiński sumę z asystą, z tronu asystował ks. biskup. Kazanie wygłosił ks. dziekan Podlaszewski. O godz. 13, 45 wracano do plebanii i ks. proboszcz podejmował obiadem zaproszonych gości. Pan starosta Malanowski wzniósł toast na cześć Ojca św., ks. biskup na cześć Rzeczypospolitej i pana Prezydenta. O godz. 8 wieczorem ks. biskup odjechał do Pelplina. Ks. Biskupowi towarzyszył ks. kapelan Jagła.

opracował: ks. Leszek Jażdżewski

22 lipca 2015
 
Powiatowe święto policji

Powiatowe święto policji

         Swoje święto obchodzili dziś funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Świąteczne obchody policjanci rozpoczęli od Mszy św. sprawowanej w ich intencji w kościele pw. Świętej Trójcy.  Spotkaniu liturgicznemu przewodniczył ks. prałat Marian Szczepiński - kapelan Policji Komendy Powiatowej w Kościerzynie wraz z ks. Bogusławem Kwasigrochem - proboszczem Parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
         Podczas homilii ks. prałat życzył policjantkom i policjantom, aby praca którą wykonują sprawiała im satysfakcję, aby zawsze wracali do domu szczególnie po trudnej akcji w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
         Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował policjantom za wytrwałą i gorliwą służbę na rzecz zachowania porządku fizycznego i moralnego w naszym mieście.

>>Zapraszamy do GALERII<<

22 lipca 2015
 
Przyjmij strudzonego pielgrzyma

Przyjmij strudzonego pielgrzyma

We czwartek, 30 lipca wyruszy z naszej parafii Jubileuszowa XXV piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
Natomiast w środę (29 lipca) przybędą do nas pielgrzymi z Kartuz i Lęborka.
        Bardzo prosimy parafian, którzy pragną przyjąć ich na nocleg o zgłoszenie swoich adresów w biurze parafialnym podając imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i ilość osób.

22 lipca 2015
 
25 rocznica posługi Księdza Proboszcza w naszej parafii

25 rocznica posługi Księdza Proboszcza w naszej parafii

         20 Lipca 2015 r. nasz Ksiądz Proboszcz obchodził 25 rocznicę posługi duszpasterskiej w naszej parafii. Poczas Mszy św. o godz. 8:30 Ksiądz Prałat dziękował Panu Bogu za wszystkie lata duszpasterzowania. Wraz z Księdzem Prałatem Mszę św. koncelebrowali licznie zebrani kapałni: ks. prałat Zbigniew Regliński, ks. prałat Jan Ostrowski, ks. Bogusław Kwasigroch, ks. Leszek Jażdżewski, ks. Andrzej Draws oraz ks. Piotr Stoltman.

 

         Drogiemu Księdzu Proboszczowi składamy serdeczne i gorące życzenia zdrowia, siły i pogody ducha.

         Życzymy pomyślności w realizacji wszelkich zamierzeń, błogosławieństwa Bożego i opieki Królowej Rodzin na każdy dzień.

22 lipca 2015
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 154 >