Poświęcenie krzyży w Nowym Klinczu

W naszej tradycji znak krzyża towarzyszy nam w wielu chwilach i miejscach. Przy drogach, na rozstajach przypomina o tym, że "kto chce pójść za mną, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" oraz to, że drogą do nieba jest droga krzyża.

Dzień po uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowy Klinczu, w niedzielny wieczór ks. proboszcz Antoni Bączkowski pobłogosławił nowe krzyże. Stanęły one w miejscu nadwątlonych zębem czasu drewnianych krzyży postawionych po II wojnie światowej.

Nowe, zakonserwowane drewno, odnowiona pasyjka, odmalowane ogrodzenie, kostka brukowa - mieszkańcy Nowego Klincza dokładnie i godnie przygotowali miejsca, w których będzie się wznosił znak zbawienia.

15 września 2019

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

14 września każdego roku obchodzimy uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Niniejszy odpust jest związany z faktem, że w naszym sanktuarium znajdują się czczone od wieków relikwie Krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W dniu dzisiejszym okolicznościowe kazania głosił ks. Andrzej Draws, pracujący na Ukrainie kustosz sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Krysowicach. Ks. Andrzej również sprawował uroczystą sumę odpustową o godz. 11.00.

W łączności z wszystkimi, którzy wzięli udział w akcji Polska pod Krzyżem, zgromadziliśmy się o 12.30 przy krzyżu na ul. Wejhera, aby tam dać świadectwo naszej wiary, odmówić modlitwę różańcową i zawierzyć miłosiernemu Jezusowi naszą Ojczyznę.

Wieczorem nabożeństwo drogi krzyżowej połączyło kościerkich parafian. Przemierzając miejskie ulice, rozważaliśmy mękę Pana Jezusa wsłuchując się w słowa, jakie przekazał Alicji Lenczewskiej.

Tego dnia na zakończenie każdej Mszy świętej oraz wieczornego nabożeństwa uczciliśmy relikwie drzewa krzyża.

14 września 2019

Niezwykła zwykła niedziela

8 września w liturgii kościoła to uroczystość Narodzenia NMP. Na sumie parafialnej odprawiliśmy obrzęd poświęcenia ziarna na zasiew prosząc jednocześnie o obfite przyszłoroczne plony.

Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przybyli na swoją Mszę świętą z tornistrami, książkami i zeszytami. Ks. Łukasz poświęcił szkolne zestawy i pobłogosławił im na nowy rok szkolny.

Po południu 130 fanów Teatru Muzycznego w Gdyni udało się na musical Hairspray. Pełne radości, ciepła, muzyki i tańca przedstawienie niejednemu poprawiło humor.

14 września 2019

ZAMIESZKAĆ RAZEM Z JEZUSEM

List Pasterski Episkopatu Polski z okazji IX Tygodnia Wychowania

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,

Już po raz dziewiąty przeżywamy w naszej Ojczyźnie Tydzień Wychowania. W tym roku chcemy przyłączyć się do pierwszych uczniów Jezusa i wraz z nimi zadać naszemu Mistrzowi pytanie: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Czynimy to w pierwszym dniu września, w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, która była jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii świata. Trzeba jednak pamiętać, że czas wojny pokazał również, do jakich zwycięstw zdolny jest człowiek. Stu ośmiu męczenników tego okresu wyniesionych na ołtarze to tylko cząstka olbrzymiej liczby osób, które poniosły męczeńską śmierć, dając świadectwo wiary i wielkości człowieczeństwa. Była wśród nich między innymi nauczycielka, bł. Natalia Tułasiewicz, należąca do licznej grupy pedagogów i wychowawców, ofiar II wojny światowej.

7 września 2019

Pielgrzymi pamiętają

15 dni, 510 kilometrów, każdego roku od 30 lipca do 13 sierpnia pielgrzymim szlakiem zdążamy do Jasnogórskiej Pani, naszej Matki i Królowej.

Dzisiaj pozdrowienia dla Parafian i mieszkańców Kościerzyny przesyła ks. proboszcz Antoni oraz ks. Łukasz - kierownik grupy kaszubskiej.

Zamieszczone pamiątkowe zdjęcia to pielgrzymi z Kościerzyny w drodze na Jasną Górę - stacja w Malanowie i Tokarach, czyli dziewiąty i dziesiąty dzień pielgrzymki.

Wspieramy naszą grupę codzienną modlitwą różańcową, odmawianą po wieczornej Mszy świętej.

8 sierpnia 2019

Prymas dialogu – In Verbo Tuo