rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

“Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO)

“Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO)

Pierwszego dnia pielgrzymki do miejsc świętych Hiszpanii i Portugalii, zaraz po szczęśliwym locie, udaliśmy się do oddalonego od Madrytu o 70 km Toledo, które do 1561 r. było stolicą państwa.

Obecnie jest stolicą regionu Castilla La Mancha. Nie straciło jednak na znaczeniu religijnym. Do tej pory jest centrum władzy duchowej. Biskupowie Toledo pełnią funkcje prymasów Hiszpanii.

Zaskoczenie ogromne, ponieważ tak wielkiej ilości zabytków, na tak małej powierzchni nie ma w żadnym innym zakątku Hiszpanii. Co bardzo istotne, miasto  to na przestrzeni prawie dziesięciu wieków nie rozrosło się, a  jego większą część stanowią mniej lub bardziej stare dzielnice, zwykle o bardzo ciasnej zabudowie. Położone na wzgórzu, opasane niepozorną rzeką Tag stanowi swoistą enklawę przeszłości. Największy rozkwit miasta nastąpił między XII i XIV wiekiem, pod panowaniem królów Kastylii. Były to czasy tolerancji religijnej, w których chrześcijanie, muzułmanie i żydzi potrafili żyć ze sobą w harmonii. Toledo było upiększane przez każdą z tych społeczności niezależnie, lecz często również wspólnie. Stąd też w architekturze miasta można dostrzec wiele przykładów stylu mudéjar, za którego kolebkę jest uznawane. W chrześcijańskiej dzielnicy Toledo znajdywały się w średniowieczu zarówno kościoły, synagogi jak i meczety.

Toledo jest jednym z najbardziej słonecznych miast w Hiszpanii. Deszcz pada tutaj bardzo rzadko, zwykle w środku wiosny i na jesieni.

Wędrując ciasnymi uliczkami po Toledo, przy pomocy wyobraźni przenieśliśmy się  w czasie. Każda ulica jest inna, mniej lub bardziej stara, z budowlami prezentującymi typową dla regionu architekturę z różnych epok. Mijaliśmy dostojne pałace ze szlacheckimi herbami oraz eleganckie kamienice z drewnianymi wrotami, bogato zdobione żelaznymi okuciami. Były też skromne domy ze ścianami pokrytymi piaskową cegłą lub białymi tynkami. Wcale nie brakuje im uroku, gdyż zdobią je donice z kwiatami na płytkich balkonach oraz parapetach okiennic.

Starówka wygląda dokładnie tak samo jak na słynnych obrazach El Greco, który mieszkał i tworzył tu w XVI wieku. Najbardziej rzucającą się w oczy budowlą w Toledo jest pałac królewski - Alcazar. Budynek ten  w trakcie swojej długiej i burzliwej historii spełniał rolę twierdzy za panowania Rzymian, Wizygotów, Maurów i ostatecznie Hiszpanów. W tym czasie był wielokrotnie przebudowywany, ostatni remont wymusiło jego doszczętne zniszczenie na skutek pożaru w 1936 roku.

Nad starówką góruje spiczasta wieża średniowiecznej katedry, która jest trzecią największą w Hiszpanii. Budowę Catedral de Santa María rozpoczęto w 1226 roku i trwała 250 lat. Jej ukończenie zbiegło się w czasie z obchodami uczczenia odkrycia nowych lądów przez Krzysztofa Kolumba, który na podbój świata ruszył dzięki przychylności królowej Izabeli. Były to początki złotych czasów średniowiecznej Hiszpanii, która za sprawą dóbr kolonialnych stała się potęgą. Catedral de Santa María za sprawą swoich imponujących rozmiarów, bogactwa w zdobieniu fasad, wysokiej na prawie 100 metrów wieży oraz prawdziwego skarbca wewnątrz swoich murów, stanowi pochwałę wiary chrześcijańskiej i zapowiedź potęgi, jaką stała się Hiszpania. Wyróżnia ją wspaniała architektura gotycka: z zewnątrz bogato zdobione fasady, wewnątrz kaplice, ołtarze, chór oraz grobowce królów Kastylii. Mówi się, że katedra jest najbardziej gotycką z hiszpańskich katedr i najbardziej hiszpańską z katedr gotyckich. Środek katedry to niesamowity i zapierający dech w piersiach blask. Obserwując katedrę z zewnątrz, nie spodziewaliśmy się takiej ilości światła, któremu aury świętości dodaje rozszczepienie go przez liczne witraże. Wnętrze katedry to nie tylko miejsce religijnego kultu, ale także prawdziwa galeria sztuki. W ogromnej przestrzeni nasz wzrok zaczyna najpierw „skakać” z przedmiotu na przedmiot, nie mogąc zdecydować się, od oglądania którego z nich zacząć.

W zakrystii katedry  znajduje się muzeum z arcydziełami, które wyszły spod pędzli takich malarzy jak El Greco, Goya, Van Dyck, Caravaggio, Velásquez,  Rubens, Tycjan oraz wielu innych. W katedrze znajdziemy także miejsce, gdzie znajdują się portrety wszystkich biskupów i arcybiskupów toledańskich, którzy urzędowali w murach toledańskiej katedry. Jest to szereg sylwetek, co tym bardziej pozwala odczuć setki minionych lat tego miejsca.

W czasie, kiedy byliśmy w katedrze, mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ oglądaliśmy wystawę poświęconą przedmiotom związanym z kardynałem Francisco Cisnerosem, które to skarby na co dzień są ukryte. Cisneros został arcybiskupem Toledo w 1495  i rozpoczął dzieło reformy Kościoła katolickiego w Hiszpanii. W 1500 założył uniwersytet w Alcalá de Henares i  zreformował zakony. Dziełem jego życia było jednak wydanie przekładu Pisma Świętego z języków historycznych. W 1502 zgromadził wokół siebie uczonych greckich, żydowskich i hiszpańskich, z Niemiec sprowadził najlepszych drukarzy, papież Leon X przysłał mu wielkiej wartości rękopisy watykańskie. Nowy Testament ukazał się w 1514, Stary Testament w 1517. Pięcioksiąg wydrukowany został w językach hebrajskim, chaldejskim, greckim z trzema różnymi przekładami w języku łacińskim.

Toledańska świątynia mieści aż dwadzieścia dwie kaplice, które kryją bezcenne dzieła sztuki, święte relikwie, wspaniałe rzeźby, freski i kunsztowne złocenia. W jednej z nich można podziwiać ogromną monstrancję, wysoką  na około 3 metry i ważącą blisko 200 kg, składającą się z 5600 kawałków, połączonych śrubami, przyozdobioną 250 rzeźbami wykonanymi z pozłacanego srebra i emalii. Do jej wykonania użyto ponad 180 kg srebra i 20 kg złota, nie licząc drogocennych kamieni. Wewnątrz została umieszczona mniejsza monstrancja, wykonana z pierwszego złota, jakie Kolumb przywiózł z Ameryki.  Od naszej przewodniczki, która miesza w mieście dowiedzieliśmy się, że  kilka dni przed świętem Bożego Ciała  mieszkańcy zaczynają przyozdabiać ulice, którymi przejdzie procesja. Na balkonach pojawiają się różnokolorowe gobeliny, kobierce, jedwabne zasłony, proporce i flagi. Ulicę przykrywa rodzaj muślinowego baldachimu. Z kolei katedra przystraja się na te dni w przepiękne XVII-wieczne flamandzkie arrasy. Centrum procesji Bożego Ciała stanowi XVI-wieczna bezcenna monstrancja wykonana z polecenia kardynała  Cisnerosa, która wieziona jest na specjalnie przygotowanej podstawie.

Z jedną z kaplic, niepozorną kaplicą Zstąpienia z Nieba wiąże się piękna legenda. Miejsce to miało stać się dotknięte palcem bożym za sprawą cudu. Według tradycji zstąpiła tam z nieba Matka Boża, wręczając ornat biskupowi Toledo, świętemu Ildefonsowi. Na kamieniu, na który nastąpiła stopą Matka Jezusa, postawiono ołtarz główny bazyliki wizygockiej, zbudowanej przed podbojem arabskim – była to  wcześniejsza katedra. Ołtarz się nie zachował, ale kamień, po którym chodziła Maryja wciąż istnieje i można go dotknąć ( co ochoczo uczyniliśmy). Natomiast scena wręczania ornatu św. Ildefonsowi przez Maryję pojawia się na dziełach sztuki w wielu miejscach świątyni.

Na uwagę zasługują też produkty, które rozsławiają Toledo. Są to eksponowane w licznych sklepikach z pamiątkami wyroby ze stali. Jest to głównie broń biała (noże, sztylety, miecze) oraz rycerskie zbroje. Toledańska stal ceniona była szczególnie w epoce renesansu, a w XVIII wieku za panowania Karola III powstała Królewska Fabryka Broni. Dzisiejsi rzemieślnicy z Toledo wciąż mają sporo zamówień, szczególnie od producentów filmowych. Ich wyroby można było podziwiać w superprodukcjach takich jak seria Władca Pierścieni czy Gladiator.

Teraz zrozumieliśmy co znaczą słowa, że  „nie byłeś w Hiszpanii jeśli nie widziałeś Toledo”.

 

 

“Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO) “Z kart pielgrzyma – dzień I” (wspomnienie z pielgrzymki - TOLEDO)
 
6 grudnia 2017

powrót