Brewe Apostolskie

Papież Jan Paweł II na wieczną rzeczy pamiątkę

Od dawien dawna wierni wszystkich stanów pełni ufności uciekają się do Dziewicy Maryi, dogłębnie przekonani, że otrzymają łaskawie nadprzyrodzone dobra i niezawodnej do-znają pomocy. My zaś chcemy, ażeby ta pobożność jeszcze bardziej rosła i czyniła postępy, i dlatego uznaliśmy za stosowne wyjść naprzeciw oczekiwaniom Czcigodnego Brata Jana Szlagi, Biskupa Pelplińskiego, który prosił, aby sławny obraz Najświętszej Maryi Panny, Królowej Rodzin, znajdujący się w parafialnej świątyni miasta Kościerzyny, w Naszym imieniu i Naszą powagą został ukoronowany cennym diademem. Dlatego po zatwierdzeniu tego wszystkiego, co postanowiła Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z pełni swej władzy korzystając, pozwalamy, ażeby Obraz Najświętszej Maryi Panny, o którym co dopiero powiedzieliśmy, w Naszym imieniu i Naszą powagą mógł zostać uwieńczony cennym diademem, z zachowaniem, oczywiście, przepisów świętej liturgii. Wszyscy zresztą wiedzą, że u Polaków Maryja Dziewica jest żarliwą czcią otaczana. Ona bowiem w ciągu wieków uchodziła jakby za przedmurze broniące nieskazitelności ich wiary, jak też własnej religii i kultury. Zachęceni przykładem świętych, życzymy, ażeby tam, gdy obraz Dziewicy zostanie tak wyjątkowo uczczony, wierni jeszcze większym zapałali nabożeństwem do Niebieskiej Matki.

Dan w Rzymie u Świętego Piotra, pod Pierścieniem Rybaka, dnia 11 stycznia roku 1998, w dwudziestym roku Naszego pontyfikatu.
+ Angelus Kardynał Sodano
Sekretarz Stanu