rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Diecezjalne obchody 26. Światowego Dnia Chorego w Kościerzynie

Diecezjalne obchody 26. Światowego Dnia Chorego w Kościerzynie

Z okazji Światowego Dnia Chorego w poniedziałek 12 lutego biskup pelpliński Ryszard Kasyna sprawował Mszę św. w Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie. W homilii podkreślił, że „wiara jest darem najcenniejszym, gdyż między innymi nadaje sens i kierunek każdej ludzkiej egzystencji”. Obchody były połączone z piętnastą edycją Medalu Matki Teresy z Kalkuty, który osobom, stowarzyszeniom oraz firmom przyznaje Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Kościerzynie. Zdjęcia i przemówienia

Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie, Lions Klub Kościerzyna, Krystyna Dominiczak oraz Elżbieta Żelichowska - to laureaci Jubileuszowych Medali im. Matki Teresy z Kalkuty. Ponadto podczas 15. edycji konkursu wręczono również wyróżnienia i podziękowania osobom i instytucjom, które na przestrzeni minionych lat wspierały inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych.

Idea uhonorowania wszystkich tych, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym narodziła się w Kościerzynie już 15 lat temu. Od tego czasu, co roku, przyznawane są Medale im. Matki Teresy z Kalkuty. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo jubileuszowa, dlatego też specjalne medale, wyróżnienia i podziękowania trafiły do osób, które na przestrzeni minionych lat zasłużyły się na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Po raz 15. spotykamy się w powiecie kościerskim, w Sercu Kaszub na uroczystości wręczenia Medali im. Matki Teresy z Kalkuty, niezwykle cennej inicjatywie mającej na celu uhonorowanie osób zaangażowanych w niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Pierwsza edycja tegoż wydarzenia odbyła się w 2004 roku, a pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych - mówiła starosta kościerski Alicja Żurawska. 

Przez 14 edycji wręczono łącznie 68 medali, sześć medali specjalnych, 10 wyróżnień i 10 dyplomów uznania. 

- Mimo upływu lat nie upłynęła uniwersalność głównego celu konkursu - wsparcie rozwoju inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez uhonorowanie osób fizycznych, instytucji, organizacji pozarządowych, których działalność w tym zakresie w danym roku była najbardziej wyróżniająca się. Nie bez powodu wręczenie medali odbywa się w Światowy Dzień Chorego. Dzień ten bowiem powinien pobudzać nas do głębokiej refleksji i zachęcać do podejmowania kolejnych inicjatyw służących ludziom chorym, czy niepełnosprawnym - podkreślała starosta Żurawska. 

W tym roku przyznano pięć medali jubileuszowych, 12 wyróżnień jubileuszowych, dyplom uznania oraz sześć podziękowań. 

Nagrodzeni i wyróżnieni - XV edycja Medalu im. Matki Teresy z Kalkuty:

Medale Jubileuszowe:
1. Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego
2. Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie
3. Lions Klub Kościerzyna
4. Krystyna Dominiczak
5. Elżbieta Żelichowska

Wyróżnienia Jubileuszowe:
1. Nadleśnictwo Kościerzyna
2. Piekarnia Cukiernia B&J Jarzębińscy
3. Hurtownia Paliw Kazimierz Maszk
4. Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" z Karsina
5. Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana" S.A.
6. Gdańska Fundacja Dobroczynności
7. Marek Pinczyn
8. Jadwiga Zwara
9. Jan Chmara
10. Leszek Słomiński
11. Ks. Marian Szczepiński
12. Adam Sosnowski

Dyplom Uznania Starosty Kościerskiego:
Bożena i Mirosław Ugowscy

Podziękowania Jubileuszowe:
1. Oddział Pomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
2. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
3. Kuria Diecezji Pelplińskiej
4. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
5. Dom Pomocy Społecznej w Cisewiu
6. Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Kościerzynie

13 lutego 2018

powrót