INFORMACJA POLICJI

INFORMACJA   POLICJI

Policjanci często otrzymują zgłoszenia oszustw dokonanych na szkodę osób starszych. Metoda, którą posługują się przestępcy doczekała się swojej nazwy. Określana jest przez policjantów „oszustwem na wnuczka” lub „oszustwem na policjanta CBŚ”.

Oszuści dzwonią do starszych osób na telefony stacjonarne! Przedstawiają się jako policjanci Centralnego Biura Śledczego prowadzący tajną akcję. Bywa, że oszuści udają wnuka, wnuczkę bądź innego krewnego.

Przestępcy, oszukując swoje ofiary, wymyślają różne historie. Przedstawiając się za wnuka, udają że spowodował on wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na leczenie, na naprawę samochodu, albo na „załatwienie sprawy”. W takich przypadkach po pieniądze zgłosić się ma kolega „wnuka”, czyli ktoś kogo ofiara nie zna.

Nasiliły się również przypadki, w których oszuści twierdzą że policja prowadzi tajną akcję przeciwko hakerom i pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone. Przestępcy twierdzą nawet, że pracownicy banków są w zmowie z przestępcami, dlatego nie wolno im ufać. W ten sposób nakłaniają seniorów do wypłaty pieniędzy i przekazanie ich rzekomym policjantom.

Nakłaniają także starsze osoby do zakładania nowych kont w banku, po czym każą im przelać pieniądze z lokat na nowo założony rachunek, do którego to oni mają dostęp. Wiele osób straciło w ten sposób oszczędności, a nawet zaciągnęło kredyty, które muszą spłacać.

Apelujemy, aby nie działać pochopnie kiedy zgłasza się ktoś,

kogo nie znamy i chcemy mu przekazać pieniądze!

Należy pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie poproszą

o przekazanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy upewnić się,

że przerwaliśmy połączenie telefoniczne

i natychmiast powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 997 lub 112