Śp. porucznik Jerzy Zawieska

Warszawiak, urodzony 5 marca 1928 roku. Uczeń gimnazjum Sikorskiego. Od 1942 roku harcerz 121 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, gdzie pełnił funkcję zastępowego. W czasie wojny jako harcerz  brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu prasy podziemnej. W wieku 16 lat idzie do Powstania Warszawskiego i otrzymuje przydział  do Narodowej Organizacji  Wojskowej / Armia Krajowa - batalion "Gustaw". Przyjmuje pseudonim „SENACKI”.

Walczy na Woli, Starym Mieście, potem przeszedł kanałami do Śródmieścia. Ranny 10 sierpnia 1944 w rejonie Katedry, gdzie leżąc pod obrazem Matki Bożej  jak opowiadał modli się o przeżycie.  Po zaleczeniu ran powrócił do walki.

Po upadku powstania trafia do obozu jenieckiego koło Bremy (jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, następnie osadzony w Stalagu VI J Dorsten) z numerem jenieckim 140332.

Po zakończonej wojnie wraca do Polski i do zniszczonej Warszawy, którą kochał, gdzie na gruzach próbuje odnaleźć swoją rodzinę. Odnajduje Ją dopiero w Gdańsku, gdzie kończy Gdańskie Techniczne Zakłady Naukowe (wcześniej wyrzucony z Politechniki za przynależność do AK). Kończy jednak Politechnikę Gdańską i rozpoczyna pracę zawodową.

Pracował w Gdańsku, Koszalinie, Kołobrzegu, Olsztynie Kielcach I Warszawie. Do największych budowli które projektował zaliczyć można Fabrykę Opon Samochodowych, Dworzec i Planetarium w Olsztynie, Hutę Katowice. Zajmował się odbudową zabytków na terenie województw kieleckiego, łódzkiego, radomskiego i warszawskiego a tu min. Był dyrektorem odbudowy Zamku Królewskiego oraz zamku Ujazdowskich w Warszawie.

Całe życie otaczał się ludźmi młodymi, wspierał młodych konserwatorów i architektów i służył im pomocą. Przepracował zawodowo 62 lata, dopiero choroba i odpowiedzialność zawodowa zmusiły Go do zaprzestania pracy zawodowej, która była Jego pasją do końca życia.

Całe życie kochał Warszawę, ale pokochał też Gdańsk i Kaszuby, które nazywał najpiękniejszym miejscem na ziemi. Tu właśnie uczestniczył w budowie zabytkowego kościoła w Lizakach.

Odznaczenia: Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska Polskiego.

10 marca 2018