rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

XXVI Światowy Dzień Młodzieży - Kościerzyna 2011

XXVI Światowy Dzień Młodzieży - Kościerzyna 2011

         Uroczystą procesją i Mszą św. rozpoczęły się w niedzielę palmową w Kościerzynie na Kaszubach, obchody Światowych Dni Młodzieży w diecezji pelplińskiej. Przewodniczący liturgii biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział młodym, że mają „nieść pogodę ducha, harmonię, radość, miłość” współczesnemu światu.

>>Zapraszamy do Galerii<<

 

         Obchody rozpoczęła po południu uroczysta procesja od sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie. W słowie wstępnym, młodzież wyraziła jedność z papieżem Benedyktem XVI, który zaprosił młodych na tegoroczne obchody Dni Młodzieży do Hiszpanii. Młodzi katolicy wyrazili pragnienie, aby obchody diecezjalne pomogły im głębiej poznać Chrystusa i umacniać swoją wiarę. W procesji niesiono między innymi herb Jana Pawła II zrobiony z elementów przywiezionych przez młodzież z poszczególnych dekanatów.

         Witając wszystkich w sanktuarium Królowej Rodzin, kustosz ks. prałat Marian Szczepiński podkreślił wiarę i modlitwę młodych, którzy zgromadzili się na uroczystościach w Kościerzynie. Kapłan zauważył, że młodzież przybywa na świętowanie Niedzieli Palmowej z wyznaniem św. Piotra: „Panie do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego”.

         W homilii bp Szlaga nawiązał do gościnności parafii św. Trójcy w Kościerzynie, która od 10 lat jest gospodarzem diecezjalnych obchodów Dni Młodzieży. Mają one szczególny klimat - mówił hierarcha - przez fakt celebracji na terenie dwóch sanktuariów maryjnych, Matki Bożej Bolesnej i Królowej Rodzin. Podpowiadał młodym, gdyby „was pytano dlaczego przyjechaliście tu, odpowiedzcie – nas zaprosił Jan Paweł II”.

        Kaznodzieja zauważył, że młodzi wnoszą młodość do Kościoła i przeżywania Wielkiego Tygodnia. Podkreślił, że przed nami tydzień, „kiedy możemy jeszcze nadrobić nasze zaległości w ascezie wielkopostnej, w pokucie wielkopostnej, ażeby na święta wielkanocne stanąć przed Panem, jak On tego oczekuje, oczyszczeni, radośni, nade wszystko z sumieniami wolnymi od czegokolwiek, co mogłoby nas niepokoić”.

         Przybycie na obchody Dni Młodzieży, określił biskup pelpliński, głoszeniem przez młodych „swoim młodym językiem, z przekonania”, że są „razem z Chrystusem, który wchodzi do Jerozolimy”. Owo głoszenie nie kończy się wraz ze śmiercią Chrystusa, ale tam się zaczyna Zmartwychwstaniem.

         Odnosząc się do przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, bp Szlaga podkreślił, że trwają one w diecezji pod hasłem „Nie bójcie się chcieć świętości”. W świecie, który jest tak ponury, skłócony ze sobą, nienawistny, trzeba „nieść pogodę ducha, harmonię, radość, miłość” - mówił hierarcha.
Bp Szlaga zachęcał młodych do budowania wspólnot domowych, szkolnych, rodzinnych, zawodowych na „mocnym fundamencie, na skale”.

         Świętowanie Wielkanocy nazwał kaznodzieja, „świętowaniem życia”. To znaczy, dodał, poszanowania dla życia i radości, że jest życie o wymiarze wiecznym, „trwaniem w Bogu” i we „wspólnocie osób”. Odwoływanie się do symboliki wiosny uznał Bp Szlaga za „okoliczności, które pomagają odczytywać znaki czasu”, ale „prawdziwe świętowanie jest w głębi ludzkiego ducha”. Tam, mówił biskup, „należy dokonać przemiany ducha, trzeba się odmienić, gdzie trzeba się od zła odwrócić”.

        Na zakończenie liturgii ks. Arkadiusz Ćwikliński, diecezjalny duszpasterz młodzieży wyraził nadzieję, że spotkanie w Kościerzynie przyczyni się do „zakorzenienia młodych w Chrystusie” i „budowania szczęścia i miłości z Chrystusem.

         Po Mszy św., cztery tysiące uczestników spotkania otrzymało posiłek i na placu Jana Pawła II kontynuowano obchody. Miały one charakter radosnego święta, ewangelicznej zabawy i budowania wspólnoty. Zaprezentowano spektakl o św. Józefie, śpiewały zespoły wokalno-instrumentalne wraz ze wszystkimi uczestnikami Dni Młodzieży.

         Każdy uczestnik otrzymał pamiątkę z modlitwą do Jana Pawła II, medalikiem i świecą, ofiarowaną przez Caritas diecezji pelplińskiej, która dzisiaj rozpoczęła tegoroczne obchody 20-lecia działalności. Obecne były w Kościerzynie szkolne koła Caritas.

        Uroczystości transmitowało diecezjalne Radio Głos z Pelplina. Po raz pierwszy też na stronie radia transmitowany był przekaz wideo z Kościerzyny.

źródło: www.ekai.pl

21 kwietnia 2011

powrót