rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie 2020

 

 Drodzy Parafianie, goście i sympatycy naszej parafii i sanktuarium!

Ta Święta Noc jest oczekiwaniem na nowość życia. Bóg się rodzi! On jest dla człowieka największą niespodzianką i darem. W tej nocy niepokojów, zawirowania w dziejach świata, czasu pandemii, potrzebna jest OBECNOŚĆ i potrzebne są gesty miłości.

Stańmy się uczniami posłanymi przez Boga – na wzór prostych pasterzy z Betlejem – aby najpierw czujnie oczekiwać, potem pójść, podjąć ryzyko, opowiedzieć o pięknie obecności Boga, który stał się człowiekiem.

Módlmy się razem z Papieżem: <<„Pójdźmy do Betlejem” (Łk 2, 15): tak mówili i uczynili pasterze. Również my, Panie, chcemy przybyć do Betlejem. Droga, także i dzisiaj prowadzi pod górę: trzeba pokonać szczyt egoizmu, nie możemy się zsunąć w jary światowości i konsumpcjonizmu. Panie, chcę dotrzeć do Betlejem, bo tam właśnie na mnie czekasz. I chcę uświadomić sobie, że Ty, złożony w żłobie, jesteś chlebem mojego życia. Potrzebuję delikatnego aromatu Twojej miłości, abym był z kolei chlebem łamanym dla świata. Weź mnie na swoje ramiona, dobry Pasterzu: miłowany przez Ciebie, będą mógł także i ja miłować i brać braci za rękę. Wtedy będzie Boże Narodzenie, kiedy będą mógł Tobie powiedzieć: „Panie, Ty wszystko wiesz, ty wiesz, że cię kocham” (J 21,17)>> Papież Franciszek

Wyznać Miłość, przyznać się do Prawdy, dawać świadectwo o Bogu, który jest dla mnie Dobrem największym – oto przesłanie nadziei naszego wierzącego serca.

Serdecznie Was pozdrawiamy i spraszamy Bożego błogosławieństwa.

 

Ks. Antoni Bączkowski

Proboszcz

wraz z Wikariuszami

 

22 grudnia 2020
 
Paczuszka dla maluszka

Paczuszka dla maluszka

Serdecznie  dziękujemy wszystkim  parafianom, gościom oraz ludziom dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zebrania darów w tegorocznej akcji ,,Paczuszka dla Maluszka", która trwała w naszej parafii przez cały okres Adwentu.

Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane Fundacji Małych Stópek ze Starogardu Gdańskiego, którzy przekażą potrzebującym rodzinom.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nas wszystkich uda się pomóc wielu samotnym matkom i dzieciom z domów dziecka.  Przekazaliśmy wspaniałe prezenty: artykuły higieniczne, rzeczy spożywcze, zabawki, ubrania a nawet upominki. Przekazane rzeczy są niewątpliwie pomocą materialną dla tych którzy ich potrzebują.

Za wasze zaangażowanie i dobre serce z całego serca Bóg zapłać!

23 grudnia 2020
 
Caritas - miłość bliźniego i dary dla potrzebujących

Caritas - miłość bliźniego i dary dla potrzebujących

Parafialny Zespół Caritas przy naszej parafii zorganizował wraz innymi instytucjami i podmiotami społecznymi doroczną pomoc dla ubogich. Nie mogąc spotkać się – ze względu na pandemię – na dorocznych spotkaniach przed świętami Bożego Narodzenia przygotował ponad 150 paczek, które trafiły do potrzebujących. Wszystkim organizatorom i wolontariuszom składamy serdeczne podziękowanie za trud pomocy naszym bliźnim. Z Bożym błogosławieństwem.

24 grudnia 2020
 
Rok 2021 - Rok św. Jakuba Apostoła

Rok 2021 - Rok św. Jakuba Apostoła

Kolejny wielki Patron na czas kolejnego roku. Rok 2021 będzie rokiem św. Jakuba Apostoła. Jego sanktuarium w Santiago de Compostela jest szczególnym znakiem szlaków pielgrzymkowych i pątniczych. Św. Jakub będzie znakiem ziemskiej pielgrzymki każdego z nas. Poniżej lista pasterski Arcybiskupa Santiago de Compostela.

22 grudnia 2020

więcej

 
Rok św. Józefa - 8.12.2020r. - 8.12.2021r.

Rok św. Józefa - 8.12.2020r. - 8.12.2021r.

Papież ogłasza "Rok Świętego Józefa"

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym dzisiaj z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. To właśnie błogosławiony Pius IX, dekretem Quemadmodum Deus, podpisanym 8 grudnia 1870 r., obdarzył tym tytułem świętego Józefa. Dla uczczenia tej rocznicy Papież ogłosił od dziś do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok" poświęcony Opiekunowi Jezusa.
22 grudnia 2020

więcej

 
Odwiedziny duszpasterskie - kolęda

Odwiedziny duszpasterskie - kolęda

Drodzy Parafianie!

W tym roku, w trudnym czasie pandemii, stajemy w Kościele przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi, które chcemy rozwiązywać jak najlepiej, dbając o nasze zdrowie w rodzinach, szczególnie osób starszych, samotnych, chorych, ale także pragniemy, aby nie zatracić ducha wiary i pobożności; chcemy zachować tradycję i zwyczaje naszych przodków.

Zbliża się czas dorocznej wizyty duszpasterskiej czyli kolędy, odwiedzin duszpasterzy w naszych domach. W obecnej sytuacji, idąc za myślą wskazań Księdza Biskupa Diecezjalnego, wsłuchując się w głosy parafian pragniemy przedstawić, w jakiej formie kolęda odbędzie się w tym roku kościelnym. Będzie od nas wszystkich, parafian i duszpasterzy wymagała nowych wyzwań duszpasterskich i logistycznych. Potrzebna  będzie wzajemna pomoc i zrozumienie.

Oto forma tegorocznej kolędy w naszej parafii:
a/  przy zachowaniu wszystkich przepisów wynikających z epidemii wizyta duszpasterska odbędzie się zgodnie z tradycyjnym planem wizyt, który jest umieszczony w gablotach w kościele, na stronie internetowej parafii i wydrukowana w naszej gazetce parafialnej „Gwiazda przewodnia”;

b/ odbywać się będzie jednak tylko na Wasze, Parafian bezpośrednie zaproszenie, które prosimy kierować pod numery telefonów: 736-382-283 lub 58/686-26-50 (ten telefon tylko w czasie pracy biura parafialnego tj. w dni powszednie od godz. 9.00 – 12.00 oraz we wtorek i piątek od 15.00-17.00) albo zgłaszać osobiście w biurze parafialnym;

c/ tego samego dnia – w dniu kolędy - będziemy sprawowali Msze św. o godz. 18:00 w intencji mieszkańców ulic czy miejscowości, które tego dnia wpisane są w harmonogram. Zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy z obawy przed wirusem nie skorzystali z wizyty;

d/ na wizytę duszpasterską udają się sami duszpasterze, bez asysty liturgicznej oraz kierowców (bardzo prosimy o nieproponowanie poczęstunków oraz zachowanie przepisów reżimu sanitarnego).

Serdecznie prosimy o pomoc przy zgłaszaniu na kolędę, szczególnie tę rodzinną, sąsiedzką, wioskową - tu prosimy o pomoc nade wszystko sołtysów, dotrzyjmy do naszych starszych i chorych, nie wychodzących z powodu koronawirusa z domu i z innych przyczyn, i zapytajmy, czy w tym konkretnym dniu – wynikającym z programu tegorocznych kolęd – chcą przyjąć kolędę i czy mamy ich zgłosić do parafii.

Niech czas kolędy parafialnej będzie spraszaniem Bożego błogosławieństwa, modlitwy rodzinnej i wspólnotowej oraz radosnego i serdecznego spotkania w gronie życzliwych ludzi. Do spotkania!

Ks. Proboszcz wraz z Duszpasterzami

12 grudnia 2020
 
Rekolekcje adwentowe

Rekolekcje adwentowe

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi dla nas ks. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście zapraszamy do oglądania Mszy św. z nauką rekolekcyjna (transmisja z Mszy św. o godz 7.30) drogą internetową na https://www.koscierzyna24.info/ lub na fb naszej parafii.

Niech czas rekolekcji będzie dobrym duchowym doświadczeniem i przyniesie jak najobfitsze owoce w życiu codziennym!

Podajemy plan naszych rekolekcji:

28 listopada 2020

więcej

 
Czas oczekiwania na przyjście Pana

Czas oczekiwania na przyjście Pana

Już czas adwentu! Radośnie chcemy oczekiwać na przyjście Pana! Zapraszamy na rekolekcje, które wprowadzą nas w czas adwentu i świąt Bożego Narodzenia oraz na roraty, gdzie razem z Maryją będziemy modlić się i oczekiwać.

A teraz kilka słów o znaczeniu adwentu...

28 listopada 2020

więcej

 
< 1 . . . 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 . . . 218 >