rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

śp. ks. Tomasz

śp. ks. Tomasz

W niedzielę wieczorem, po ciężkiej chorobie, zaopatrzony sakramantami odszedł do wieczności ks. Tomasz Krajna, nasz wikariusz, kapelan ss. niepokalanek.

W intencji śp. ks. Tomasza zostaną odprawione Msze św. w kościele ss. Niepokalanek w najbliższą środę i czwartek o godz. 18.00.

Msza Święta pogrzebowa sprawowana będzie pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny w czwartek, 26 listopada 2020 roku, o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.
Ciało kapłana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Śliwicach.

Niech odpoczywa w Panu na wieki!

24 listopada 2020
 
Transmisja

Transmisja

W zakładce "ciekawe linki" został umieszczony adres internetowy (będzie aktualizowany) kierujący do transmicji Mszy św. z naszego kościoła. Zachęcamy do skorzystania!

https://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/4445,transmisja-mszy-z-kosciola-swtrojcy-w-koscierzynie 

15 listopada 2020
 
Rejonowy Kurs Lektorski

Rejonowy Kurs Lektorski

W naszej parafii, w październiku, odbył się rejonowy kurs lektorski. Wzięło w nim udział 33 kandydatów. Składał się on  z trzech zjazdów. Kandydaci na lektorów poznawali m. in. Pismo Święte, budowę Mszy świętej, okresy liturgiczne, a także mieli zajęcia z dykcji. Mszy świętej z nałożeniem krzyży lektorskich przewodniczył ks. prał. Jan Ostrowski – Dziekan dekanatu kościerskiego. Natomiast odpowiedzialnym za ministrantów w naszym rejonie jest ks. Sławek Serkowski.

Dzięki temu kursowi w naszej parafii mamy 4 nowych lektorów i 1 lektorkę.

Gratulujemy!

3 listopada 2020
 
Wizytacja kanoniczna naszej parafii i udzielenie sakramentu bierzmowania

Wizytacja kanoniczna naszej parafii i udzielenie sakramentu bierzmowania

Wizytacja kanoniczna to spotkanie co 5 lat Księdza Biskupa z konkretną parafią w diecezji. W dniu 30 X – w czasie trwającej pandemii – odbyła się w naszej parafii i była zwieńczeniem wizytacji w całym dekanacie kościerskim.

Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna spotkał się z księżmi posługującymi i zamieszkałymi na terenie naszej parafii, odwiedził wspólnoty zakonne SS. Elżbietanek i Niepokalanek, modlił się razem z parafianami koronką do miłosierdzia Bożego i na cmentarzu za zmarłych, spotkał się z radą duszpasterską i ekonomiczną, nawiedził wszystkie kościoły. Zwieńczeniem  wizytacji była uroczysta, koncelebrowana z kapłanami dekanatu Msza święta, podczas której 125 osób przyjęło sakrament bierzmowania.

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad” – tymi słowami młodzież z naszej parafii wyraziła chęć przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Młodzieży życzymy licznych darów Ducha Świętego i silnej wiary!

6 listopada 2020
 
Odpust za zmarłych

Odpust za zmarłych

Przez cały listopad Kościół umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego dla dusz cierpiących w czyśćcu. Zwyczajowo odpust zupełny dla zmarłych można uzyskać w okresie 1-8 listopada poprzez pobożne nawiedzenie cmentarza oraz spełnienie zwykłych warunków odpustu. Z powodu pandemii koronawirusa oraz związanymi z nią trudnościami w dotarciu na groby najbliższych, Penitencjarnia Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.

Więcej szczegółow TUTAJ

1 listopada 2020
 
Cmentarz

Cmentarz

W dniach 31 października - 02 listopada (sobota, niedziela i poniedziałek)
decyzją władz państwowych cmentarz jest zamknięty.

Przypominamy:

- Groby, którymi rodzina chce nadal dysponować po 20 latach od pogrzebu swoich bliskich, należy przedłużać, czyli prolongować. Dotyczy to każdego grobu, bez względu na wielkość pomnika (pojedynczy, podwójny). Należy również przedłużać puste, wolne miejsca, które pozostają w gestii rodziny. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w biurze parafialnym.

- Dokumenty cmentarne muszą odpowiadać stanowi faktycznemu – jeśli więc dojdzie do zmiany rodzaju grobu (np. z głębinowego na zwykły lub odwrotnie), to należy dokonać korekty w dokumentacji w biurze parafialnym.

- Nagrobki sprzed roku 1945 objęte są ochroną prawną, więc nie można ich likwidować, a wszelkie zmiany, naprawy, renowacje muszą zostać uzgodnione zarówno z zarządcą cmentarza jak i konserwatorem zabytków w Starostwie Kościerskim.

- Tworzymy komputerową bazę danych naszego cmentarza; bardzo prosimy o zapoznanie się z podziałem naszego cmentarza na części i sektory. Przy tworzeniu fotograficznej dokumentacji miejsc na cmentarzu okazało się, że duża ich część nie jest przedłużona, prolongowana. Zgodnie z przepisami, w takim wypadku przechodzą one na własność zarządcy, który może je wykorzystać i to niezależnie, czy jest ustawiony pomnik, czy go nie ma.

- Regulamin cmentarza nie przewiduje ustawiania ławek, okładania nagrobków kostką lub sadzenia dodatkowych krzewów.

31 października 2020
 
Różaniec do granic nieba

Różaniec do granic nieba

Włączamy się w modlitwę różańcową.

Inauguracja - niedziela, 1 listopada, godz. 15:00.

Kolejne dni powszednie, od poniedziałku do soboty, o godz. 17.30.

Zakończymy w niedzielę, 8 listopada, w ramach Godziny Bożego Miłosierdzia.

Przesłanie od organizatorów - kliknij więcej

SCHEMAT MODLITWY TUTAJ

31 października 2020

więcej

 
Modlitwa o pokój

Modlitwa o pokój

Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;
nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają ran; pocieszają, nie odbierają nadziei; niosą pokój, nie wywołują agresji.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.

31 października 2020
 
< 1 . . . 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 . . . 218 >