rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Służba w III Zakonie św. Franciszka

Służba w III Zakonie św. Franciszka

20 września Podczas Kapituły Wyborczej Franciszkańskiego Zakonu Świeckiego przy naszej parafii w obecności Delegata Rady Regionalnej Zdzisława Góreckiego z Gdańska została wybrana Rada Wspólnoty na trzyletnią kadencję. Przełożoną została Stefania Łosińska, zastępcą Przełożonej została mianowana Stefania Dziemińska, która również jest odpowiedzialna za formację nowych członków, sekretarzem została Mariola Etmańska, a skarbnikiem Teresa Kobus. Życzymy wielu łask Bożych na czas posługi, a św. Franciszek niech wspomaga swoją modlitwą!

21 września 2020
 
Uroczystość odpustowa Matki Bożej Bolesnej

Uroczystość odpustowa Matki Bożej Bolesnej

 

19 września w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy odpust Matki Bożej Bolesnej. Na  początku procesyjnie przeszliśmy od sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do sanktuarium Królowej Rodzin, gdzie uroczystą sumę odpustową przewodniczył J. E. ks. bp Arkadiusz Okroj. Dziękujemy kapłanom, siostrom zakonnym, członkom Żywego Różańca, przybyłym gościom, pielgrzymom oraz drogim parafianom za obecność i wspólną modlitwę.

 

21 września 2020
 
Seminarzyści pierwszego roku w naszym sanktuarium

Seminarzyści pierwszego roku w naszym sanktuarium

W ramach kursu propedeutycznego przybyli, w dzień odpustu Matki Bożej Bolesnej do naszej parafii i sanktuariów kandydaci na I rok formacji w Wyższym Seminarium Duchowym Diecezji Pelplińskiej. Jest ich 9. Towarzyszyli im księża moderatorzy z ks. rektorem na czele. Wspólna Msza święta w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, była szczególną chwilą zawierzenia swojej drogi powołania. W homilii ojciec duchowny ks. Rafał Barciński podkreślił jeden z rysów duchowości maryjnej jakim jest szkoła wrażliwości. Tej wrażliwości nie uczymy się przez deklarację, ale przez obecność. W pierwszeństwie łaski Boga mamy rozpoznać to, co Bóg chce nam dać. Maryja jest na tej drodze drogowskazem. Niech droga
rozpoczętej formacji będzie otwarciem się na drogę z Nią - Maryją - konstatował kaznodzieja. Modlitwa zawierzenia przed cudownym obrazem dopełniła liturgię. Był również czas na rekreację i wspólną biesiadę. Nawiedzenie sanktuarium Batki Bożej Bolesnej i modlitwa z zyskaniem odpustu zupełnego była ostatnim aktem pobytu w naszym mieście.

17 września 2020
 
Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

 

14 września nasza wspólnota parafialna obchodziła odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Na każdej Mszy świętej słowo Boże wygłosił ks. Andrzej Draws, który posługuje na Ukrainie.

Natomiast po wieczornej Mszy świętej ulicami naszego miasta przeszła Droga Krzyżowa. Od Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, aż do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej drewniany krzyż był niesiony na zmianę przez wspólnoty parafialne, dzieci, nauczycieli oraz kapłanów i siostry zakonne.

Fot. Lucyna Wałdoch

 

15 września 2020
 
I Komunia Święta

I Komunia Święta

"Rodzina staje się dla dziecka pierwszym Kościołem. Tu wypełnia się powołanie do przekazywania życia oraz do przekazu wiary młodemu pokoleniu. Rodzice na podstawie przyjętego przez siebie sakramentu chrztu, włączeni są w jedną wielką rodzinę, jaką jest Kościół. Rodzina przyjmuje na siebie obowiązek religijnego wychowania dzieci. W rodzinie powinno dokonywać się najpierw przez chrzest i wspólną modlitwę wprowadzenie w liturgię Kościoła nowonarodzonych dzieci. Potem należy je stopniowo wychowywać do udziału w Eucharystii. To jest główny cel wychowawczy rodziny. Stąd w miarę jak dziecko dorasta, rodzice powinni włączyć je do uczestnictwa we Mszy świętej. Chcąc wytworzyć dziecku sprzyjający klimat, współczesna rodzina angażuje się w przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii świętej wpływając na przeżycia duchowe dzieci."

Rozpoczynając bliższe przygotowanie do uroczystości I Komunii świętej w naszej parafii podajemy plan wspólnych działań -> więcej

13 września 2020

więcej

 
Kandydaci do bierzmowania

Kandydaci do bierzmowania

Wznawiamy spotkania dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

W piątek przeżywamy święto Stanisława Koski, patrona młodzieży Polski.
Zapraszamy na Mszę św. oraz modlitwę uwielbienia o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Kolejne spotkania formacyjne będą odbywać się po Mszach świętych wieczornych w kościele parafialnym.

W kolejnym tygodniu, czyli w dniach 21-23 września spotkania w grupach dla młodzieży, która kończy formację i ma być bierzmowana 30 października br. według następującego porządku:
21 września – poniedziałek – grupa ks. Sławomira,
22 września – wtorek – grupa ks. Pawła,
23 września – środa – grupy ks. Łukasza i ks. Patryka (wcześniej ks. Dawida).

Tydzień później odbędą się spotkania dla bierzmowanych po I roku formacji!

Dorosłych, którzy pragną przygotować się do sakramentu bierzmowania, zapraszamy osobiście do biura parafialnego. Pierwsze spotkanie dla Was odbędzie się w czwartek, 24 września o godz. 18.30 w salkach katechetycznych.

12 września 2020
 
Słowo ks. Proboszcza

Słowo ks. Proboszcza

Po przebyciu kwarantanny wracają do pracy duszpasterskiej i katechetycznej poszczególni księża wikariusze oraz Siostry Niepokalanki.

Składamy serdeczne podziękowanie za łączność duchową z nami, za wparcie modlitewne i okazywane znaki życzliwości. Dziękujemy księżom z dekanatu i księżom kapelanom za odprawiane Msze święte i nabożeństwa. Podziękowanie składamy służbie medycznej i pracownikom naszego kościerskiego Sanepidu z Panią Dyrektor i Panią Weroniką na czele. Jesteśmy dumni, że mamy takich parafian! Czujemy się silni Waszą wiarą! Pozostajemy we wdzięczności modlitewnej i wiernej posłudze pośród Was!

Od tej niedzieli wznowiona jest liturgia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej u Sióstr Niepokalanek. Msze święte w niedzielę o godz. 8.00 i 10.00, a w dni powszednie o godz. 18.00.

Biuro parafialne jest czynne od minionego piątku. Wszystkie sprawy urzędowe prosimy załatwiać w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej (godziny pozostają bez zmian).

12 września 2020
 
II Nabór do WSD

II Nabór do WSD

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza kandydatów, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainteresowani proszeni są o zgłoszenie się najpóźniej do 1 października 2020 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.
Szczegóły kliklij -> więcej

12 września 2020

więcej

 
< 1 . . . 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 . . . 218 >