rozwińParafia Świętej Trójcy
zwiń
Parafia Świętej Trójcy

Parafia Świętej Trójcy

Najstarszym zabytkiem świątyni jest późnogotycki obraz "Ukrzyżowanie" pochodzący z początku XVI w. znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny.

Nowy adres kontaktowy

Nowy adres kontaktowy

W celu usprawnienia przekazu informacji i załatwienia spraw biurowych w naszej parafii (a myślimy też w tym czasie pandemii o osobach starszych jak i mieszkających poza parafią), utworzono nowy adres poczty mailowej. Jest on następujący: [email protected]

Pod ten adres prosimy przesyłać zapytania i informacje bieżące.

21 stycznia 2021
 
Adoracja żłóbka prowadzona przez Franciszkański Zakon Świeckich

Adoracja żłóbka prowadzona przez Franciszkański Zakon Świeckich

Podczas comiesięcznego spotkania, 17 stycznia po Mszy świętej, nasz Franciszkański Zakon Świeckich prowadził adorację Pana Jezusa w żłóbku. W czasie adoracji rozważaliśmy sztukę o Bożym Narodzeniu wystawioną w Greccio przez św. Franciszka. Nasze rozważania były przeplatane śpiewaniem kolęd.

18 stycznia 2021
 
Nowi ministranci w naszej parafii

Nowi ministranci w naszej parafii

W niedzielę 17 stycznia, w dzień modlitw o powołania kapłańskie w naszej diecezji, czterech chłopców zostało przyjętych do Służby Liturgicznej naszej parafii. Ksiądz Proboszcz uroczyście poświecił strój liturgiczny, natomiast rodzice nowych ministrantów nałożyli im zielone kołnierzyki.

Gratulujemy Nowym ministrantom i życzymy owocnej i wytrwałej służby!

Dziękujemy również za przygotowanie nowych ministrantów ks. Patrykowi, opiekunowi tej wspólnoty!

18 stycznia 2021
 
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Prałata Zbigniewa Reglińskiego

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Prałata Zbigniewa Reglińskiego

Wdzięczni za dar życia i kapłaństwa pożegnaliśmy ks. Prałata Zbigniewa Reglińskiego.

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie, rodzinnym mieście zmarłego, przewodniczył bp Edward Dajczak. Do koncelebry stanęło kilkudziesięciu kapłanów. W homilii biskup skoncentrował się na ukazaniu roli kapłana w Kościele.

- Bóg potrzebuje pomocników. To, że jesteśmy bez reszty włączeni w dzieło Jego krzyża i zmartwychwstania, jest całym programem tej pomocy, do której zostaliśmy wezwani - my, ludzie święceń - powiedział biskup.

Komentując odczytany podczas liturgii fragment tzw. Mowy Eucharystycznej z 6. rozdziału Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus mówi o sobie: "Ja jestem Chlebem", biskup stwierdził: - Można w Ewangelii znaleźć wiele treści właściwych kapłaństwu, ale kiedy stoimy przy ołtarzu, żegnając kapłana, to musimy sobie powiedzieć jednoznacznie, że istotą całego chrześcijaństwa jest przecież posługa Jezusa, a my, kapłani, jesteśmy zaproszeni do tego, by to Jego zbawcze działanie było obecne nieustannie w życiu Kościoła; można powiedzieć, by było dostępne, by zbawienie stawało się możliwe. Biskup przypomniał, że obok wielu posług i funkcji, najważniejszym zadaniem kapłana jest sprawowanie Eucharystii. Jest to, jak podkreślił biskup, zadanie, które swoją wagą i doniosłością przerasta każdego kapłana, który nigdy nie przestaje być grzesznikiem.

- Nieodwołalna jest Jego miłość do nas, niezależnie od wszystkich naszych zdrad. Wierność jest ważną cechą, dziś niepopularną. Jak się idzie po drodze kapłańskiej bez mała 60 lat, zawsze szukając Jego dróg, to mimo ludzkiej ułomności, potknięć, grzechów, jest to piękne świadectwo stawania się tym, kim się jako kapłan jest - mówił biskup.

- Nasz brat tyle razy stawał przy ołtarzu. Jeżeli odchodzi się w 60. roku kapłaństwa, to można sobie wyobrazić, ileż tych spotkań z Jezusem w Eucharystii było. Patrząc uczciwie wiemy, że nie dorastamy do stawania przy ołtarzu. Zostaje nam jedyny właściwy sposób, aby to czynić - uległość.

5 stycznia 2021

więcej

 
Śp. ks. Prałat Zbigniew Regliński

Śp. ks. Prałat Zbigniew Regliński

Dziś, tj. 30. grudnia 2020r. do Domu Ojca odszedł śp. ks. Prałat Zbigniew Regliński, który przez ostatnie lata posługiwał w naszej wspólnocie parafialnej.

Różaniec za zmarłego kapłana będzie odmawiany dziś o godz. 21.00 i przez następne dni po wieczornej Mszy św. w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie

Uroczystości pogrzebowe zostaną odprawione w poniedziałek, 4. stycznia 2021r. o godz. 12.00. Będę poprzedzone modlitwą różańcową o godz. 11.30 w kościele parafialnym. Uroczystej Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył Biskup Koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Ciało zmarłego ks. Prałata zostanie złożone na naszym parafialnym cmentarzu. 

Niech nasza obecność na wspólnej modlitwie będzie wyrazem wdzięczności i troski o życie wieczne ks. Zbigniewa Reglińskiego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

30 grudnia 2020
 
Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie 2020

 

 Drodzy Parafianie, goście i sympatycy naszej parafii i sanktuarium!

Ta Święta Noc jest oczekiwaniem na nowość życia. Bóg się rodzi! On jest dla człowieka największą niespodzianką i darem. W tej nocy niepokojów, zawirowania w dziejach świata, czasu pandemii, potrzebna jest OBECNOŚĆ i potrzebne są gesty miłości.

Stańmy się uczniami posłanymi przez Boga – na wzór prostych pasterzy z Betlejem – aby najpierw czujnie oczekiwać, potem pójść, podjąć ryzyko, opowiedzieć o pięknie obecności Boga, który stał się człowiekiem.

Módlmy się razem z Papieżem: <<„Pójdźmy do Betlejem” (Łk 2, 15): tak mówili i uczynili pasterze. Również my, Panie, chcemy przybyć do Betlejem. Droga, także i dzisiaj prowadzi pod górę: trzeba pokonać szczyt egoizmu, nie możemy się zsunąć w jary światowości i konsumpcjonizmu. Panie, chcę dotrzeć do Betlejem, bo tam właśnie na mnie czekasz. I chcę uświadomić sobie, że Ty, złożony w żłobie, jesteś chlebem mojego życia. Potrzebuję delikatnego aromatu Twojej miłości, abym był z kolei chlebem łamanym dla świata. Weź mnie na swoje ramiona, dobry Pasterzu: miłowany przez Ciebie, będą mógł także i ja miłować i brać braci za rękę. Wtedy będzie Boże Narodzenie, kiedy będą mógł Tobie powiedzieć: „Panie, Ty wszystko wiesz, ty wiesz, że cię kocham” (J 21,17)>> Papież Franciszek

Wyznać Miłość, przyznać się do Prawdy, dawać świadectwo o Bogu, który jest dla mnie Dobrem największym – oto przesłanie nadziei naszego wierzącego serca.

Serdecznie Was pozdrawiamy i spraszamy Bożego błogosławieństwa.

 

Ks. Antoni Bączkowski

Proboszcz

wraz z Wikariuszami

 

22 grudnia 2020
 
Paczuszka dla maluszka

Paczuszka dla maluszka

Serdecznie  dziękujemy wszystkim  parafianom, gościom oraz ludziom dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zebrania darów w tegorocznej akcji ,,Paczuszka dla Maluszka", która trwała w naszej parafii przez cały okres Adwentu.

Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane Fundacji Małych Stópek ze Starogardu Gdańskiego, którzy przekażą potrzebującym rodzinom.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nas wszystkich uda się pomóc wielu samotnym matkom i dzieciom z domów dziecka.  Przekazaliśmy wspaniałe prezenty: artykuły higieniczne, rzeczy spożywcze, zabawki, ubrania a nawet upominki. Przekazane rzeczy są niewątpliwie pomocą materialną dla tych którzy ich potrzebują.

Za wasze zaangażowanie i dobre serce z całego serca Bóg zapłać!

23 grudnia 2020
 
Caritas - miłość bliźniego i dary dla potrzebujących

Caritas - miłość bliźniego i dary dla potrzebujących

Parafialny Zespół Caritas przy naszej parafii zorganizował wraz innymi instytucjami i podmiotami społecznymi doroczną pomoc dla ubogich. Nie mogąc spotkać się – ze względu na pandemię – na dorocznych spotkaniach przed świętami Bożego Narodzenia przygotował ponad 150 paczek, które trafiły do potrzebujących. Wszystkim organizatorom i wolontariuszom składamy serdeczne podziękowanie za trud pomocy naszym bliźnim. Z Bożym błogosławieństwem.

24 grudnia 2020
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 218 >