Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich została założona w 1892 roku. Wspólnota posiada akt kanonicznego erygowania z 27 grudnia 2005 r. Aktualnie asystentem wspólnoty jest ks. Patryk Ważyński.

Wspólnota liczy 30 (26 siostry i 4 braci) profesów wieczystych w tym 3 małżeństw, 17 osób chorych i 13 profesów aktywnie uczestniczących w życiu wspólnotowym.

Spotkania III Zakonu św. Franciszka odbywają się w trzecią niedzielę miesiąca. Wówczas o godz. 12.30 jest sprawowana Msza św. w intencji III Zakonu, potem dalsza część spotkania w salce parafialnej.

Funkcję przełożonej pełni wybrana 20 września 2020 r. siostra Stefania Łosińska, zastępcą odpowiedzialną za formację jest siostra Stefania Dziemińska, sekretarzem siostra Maria Etmańska, skarbnikiem siostra Teresa Kobus. Kadencja trwa trzy lata.

Wspólnota franciszkańska uczestniczy w życiu parafialnym, biorąc udział w odpustach, procesjach, pogrzebach i pomagając w zbiórkach do puszek. Również prowadzi co roku adorację żłóbka. Duchowość buduje także w oparciu o adorację Najświętszego Sakramentu.

Przed uroczystością św. Józefa i wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu prowadzi modlitwy nowennowe. Wspólnota bierze także udział w corocznym spotkaniu grup franciszkańskich na Jasnej Górze w trzecią niedzielę lipca.

Opiekun: ks. Patryk Ważyński

Spotkania odbywają się: w trzecią niedzielę miesiąca po Mszy świętej o godz. 12.30