Bractwo jest wspólnotą młodych ludzi czczących w szczególny sposób Krzyż Jezusa Chrystusa. Należą do niej wyłącznie kawalerowie. Wspólnota ta opiekuje się zabytkowym parafialnym feretronem. Uczestniczy we wszystkich procesjach i odpustach, podczas których nosi feretron lub figurę Matki Bożej Bolesnej. Regularnie spotyka się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 12.30, na której to odbywa się procesja wokół kościoła z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie, w obecności parafialnego feretronu i sztandarów.

Ważnym wydarzeniem w formacji Bractwa działającego przy naszej parafii jest Piesza Pielgrzymka na Kalwarię Wejherowską, podczas której wspólnota opiekuje się i kłania feretronem. Młodzież z Bractwa Świętego Krzyża czynnie udziela się w różnego rodzaju akcjach liturgicznych w parafii m. in.: pomaga w organizacji Światowych Dni Młodzieży i organizacji odpustów. Powstał również film dokumentalny o feretronie kościerskim, którym opiekuje się Bractwo w celu dopisania tegoż feretronu do dziedzictwa UNESCO. Bractwo prowadzi kronikę od 1974 r. Obecnie wspólnota liczy 8 członków. Opiekunem wspólnoty jest ks. Sławomir Serkowski.